ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Examen medical la angajare


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua,

Care este regula pentru examenul medical la angajare pentru postul de manager? Trebuie sa fie facut inainte de inceperea activitatii sau poate fi facut in prima zi de munca?

Multumesc anticipat!

Adaugata in: Angajare
Am Ammy
 User  Am Ammy
a intrebat la 11 Oct. 2012
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

6 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 11 Oct. 2012
Important este ca certificatul medical sa-l recomande pentru munca pe care urmeaza sa o desfasoare chiar daca il prezinta ulterior inceperii activitatii.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Mariana Bunta
 User Mariana Bunta (Sef Birou Resurse Umane, S.C. L&B Grup S.R.L. Timisoara)
a raspuns userului AM Ammy la 11 Oct. 2012
Ai dedus bine... Spor sa ai ! :)
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Am Ammy
 User Am Ammy
a raspuns userului georgeta ganea la 11 Oct. 2012
Multumesc pentru raspuns. Eu inteleg din art. 57 alin. 3 ca daca ulterior exista certificatul medical, contractul ramane valabil (formularea "nulitatea poate fi acoperita" - pare pentru mine putin cam tehnica, de aceea am tinut sa precizez ce am inteles eu).
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Am Ammy
 User Am Ammy
a raspuns userului Mariana Bunta la 11 Oct. 2012
Multumesc pentru raspuns. Eu deduc ca se poate face si in prima zi de munca, iar daca persoana este apta, contractul ramane valabil.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [1]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 11 Oct. 2012
Art. 27 din codul muncii republicat
(1) O persoana poate fi angajata in munca numai in baza unui certificat medical, care constata faptul ca cel in cauza este apt pentru prestarea acelei munci.
(2) Nerespectarea prevederilor alin. (1) atrage nulitatea contractului individual de munca.
Art. 57
(1) Nerespectarea oricareia dintre conditiile legale necesare pentru incheierea valabila a contractului individual de munca atrage nulitatea acestuia.
(2) Constatarea nulitatii contractului individual de munca produce efecte pentru viitor.
(3) Nulitatea contractului individual de munca poate fi acoperita prin indeplinirea ulterioara a conditiilor impuse
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Mariana Bunta
 User Mariana Bunta (Sef Birou Resurse Umane, S.C. L&B Grup S.R.L. Timisoara)
a raspuns la intrebare la 11 Oct. 2012
Potrivit art, 27 din CM, o persoana poate fi angajata in munca numai in baza unui certificat medical (fisa de aptitudine) eliberat de un medic de medicina muncii care constata faptul ca acea persoana este apta pentru prestarea unei munci. Nerespectarea acestor prevederi atrage nulitatea contractului individual de munca. De regula, certificatul medical se cere inainte de inceperea activitatii. In situatia in care salariatul prezinta certificatul medical dupa momentul incheierii CIM, iar din cuprinsul certificatului rezulta ca acesta este apt de munca, contractul astfel incheiat ramane valabil.

Alte intrebari despre Angajare

Expertii nostri
Ioana Popa
G Stancu Viviana Serni violeta Georgescu Gratiela Petrescu adriana iancu Marius Ion
TOP RASPUNSURI 2022
ionel slujitoru22-Ian-2022Buna ziua Am si eu nevoie de o informatie autorizata,.si anume pensionat recent 20/12/2021 si...[citeste mai mult]
Publicat la data 22 Ian. 2022 6 raspunsuri