ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

functia de portar necesita atestat?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna seara,
in cazul in care o firma particulara angajeaza pe postul de portar nu paznic, nu agent de paza, acestuia ii trebuie un atestat sau vreun document anume pt a putea fi angajat? Mentionez ca cei din conducerea firmei nu solicita astfel de documente portarilor.
As vrea sa cunosc parerea unui specialist asupra acestei probleme, dpdv legal.


Adaugata in: Angajare
Kitty Marie
 User  Kitty Marie
a intrebat la 09 Nov. 2011
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

3 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Kitty Marie la 21 Nov. 2011
Functia de portar asa cum este ea incadrata in codul COR nu necesita in mod obligatoriu o certificare in domeniu. Ea este incadrata in grupa majora 9 - Muncitori necalificati, cu minim studii generale. Art. 12 alin 1. mentionat de dvs se refera la acel personal care se ocupa de coordonarea activitatii de paza, ceea ce inseamna ca in subordinea lui exista alte persoane. Spre exemplu, persoana care inchide usa salii de spectacol in momentul inceperii lui poate fi incadrat tot ca portar insa nu are nevoie de calificare pentru a desfasura aceasta activitate.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Kitty Marie
 User Kitty Marie
a raspuns userului Ioana Popa la 13 Nov. 2011
Dar conform legii 333/2003 art. 12 alin 1 "Paza proprie se realizeaza cu personal calificat, angajat al unitatii beneficiare, conform legii". Iar conform art. 13 alin 1 "Personalul de paza proprie se compune din paznici, portari, controlori de acces sau alte persoane stabilite de conducerea unitatii, din persoanele desemnate sa asigure instruirea, controlul si coordonarea activitatii de paza. Se asimileaza personalului de paza si persoanele care cumuleaza atributiile de paza cu alte atributii de serviciu".

Personalul calificat nu inseamna personal cu atestat? In ce poate consta calificarea unui portar?



Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 10 Nov. 2011
Nu, functia de paznic nu necesita detinerea unui atestat in vederea ocuparii ei.

Alte intrebari despre Angajare

TOP RASPUNSURI 2021