ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

unui absolvent de facultate la angajare i se recunosc anii de facultate la sporul de vechime ?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua

As vrea sa va intreb daca sunt angajat la o fabrica din februarie (intre timp am absolvit facultatea), anii de facultate se iau in calcul la sporul de vechime pentru a beneficia de acel 5% ?
As vrea sa va mai intreb daca angajatorul ar avea ceva avantaje din moment ce sunt proaspat absolvent de facultate, daca ar beneficia de acel indicator de referinta social pentru absolventi de studii superioare?

Va multumesc !

Adaugata in: Angajare Angajare
Ovi Ovidiu
 User  Ovi Ovidiu
a intrebat la 09 Aug. 2013
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 12 Aug. 2013
Nu, anii de studii nu sunt vechime in munca decat la momentul pensionarii si in conditiile in care pe parcursul lor nu s-a realizat un stagiu de cotizare la sistemul de pensii. Normal, anii de scoala nu sunt munca efectiva, la fel ca somajul, deci nu au cum sa intre in calculul vechimii pentru spor. Pentru ca nu exista un contract de munca pentru urmarea lor.

Sporul de vechime, totodata, se acorda doar daca este prevazut in contractul de munca sau la nivel de unitate, prin CCM la nivel de unitate / ramura (Contractul colectiv). Altfel, din punct de vedere legal, el nu reprezinta o obligatie din partea angajatorului.

Referitor la cea de-a doua intrebare, daca va angajati in calitate de absolvent, angajatorul poate primi un stimulent din partea statului calculat in raport cu Indicatorul social de referinta, conform legii 76/2002 cu modificarile si completarile ulterioare. Valoarea ISR este stabilita in prezent la 500 de lei.
Extras din legea 76/2002 privind sistemul asigurărilor pentru şomaj şi stimularea ocupării forţei de muncă, actualizata in 2013:

Art. 80
(1) Angajatorii care ?ncadrează ?n muncă, pe durată nedeterminată, absolvenţi ai unor instituţii de ?nvăţăm?nt primesc lunar, pe o perioadă de 12 luni, pentru fiecare absolvent ?ncadrat:
a) o sumă egală cu valoarea indicatorului social de referinţă ?n vigoare la data ?ncadrării ?n muncă, pentru absolvenţii ciclului inferior al liceului sau ai şcolilor de arte şi meserii;
b) o sumă egală cu de 1,2 ori valoarea indicatorului social de referinţă, ?n vigoare la data ?ncadrării ?n muncă, pentru absolvenţii de ?nvăţăm?nt secundar superior sau ?nvăţăm?nt postliceal;
c) o sumă egală cu de 1,5 ori valoarea indicatorului social de referinţă, ?n vigoare la data ?ncadrării ?n muncă, pentru absolvenţii de ?nvăţăm?nt superior.
(2) Angajatorii care ?ncadrează ?n muncă pe durată nedeterminată absolvenţi din r?ndul persoanelor cu handicap primesc lunar, pentru fiecare absolvent, sumele prevăzute la alin. (1) pe o perioadă de 18 luni.
(3) Nu beneficiază de prevederile alin. (1) şi (2) angajatorii care au obligaţia, potrivit legii, de a ?ncadra ?n muncă absolvenţi ai instituţiilor de ?nvăţăm?nt, pentru absolvenţii din această categorie.

Art. 81
Măsurile de stimulare prevăzute la art. 80 nu se acordă pe perioadele ?n care raporturile de muncă sau de serviciu sunt suspendate.

Art. 82
?n sensul prezentei legi, prin absolvent al unei instituţii de ?nvăţăm?nt se ?nţelege persoana care a obţinut o diplomă sau un certificat de studii, ?n condiţiile legii, ?n una dintre instituţiile de ?nvăţăm?nt gimnazial, profesional, special, liceal, postliceal sau superior, de stat ori particular, autorizat sau acreditat ?n condiţiile legii.

Art. 83
(1) Angajatorii care ?ncadrează absolvenţi ?n condiţiile art. 80 sunt obligaţi să menţină raporturile de muncă sau de serviciu ale acestora cel puţin 18 luni de la data ?ncheierii.
(2) Angajatorii care ?ncetează raporturile de muncă sau de serviciu ale absolvenţilor, anterior termenului prevăzut la alin. (1), sunt obligaţi să restituie, ?n totalitate, agenţiilor pentru ocuparea forţei de muncă sumele ?ncasate pentru fiecare absolvent pentru care a ?ncetat raportul de muncă sau de serviciu anterior termenului menţionat, plus dob?nda de referinţă a Băncii Naţionale a Rom?niei ?n vigoare la data ?ncetării raporturilor de muncă sau de serviciu, dacă ?ncetarea acestora a avut loc din următoarele motive:
a) ?ncetarea raportului de muncă ?n temeiul art. 55 lit. b), art. 56 lit. d) şi e), art. 61 lit. d) şi art. 65 din Legea nr. 53/2003, republicată, cu modificările şi completările ulterioare;
b) ?ncetarea raportului de serviciu ?n temeiul art. 97 lit. b), art. 98 alin. (1) lit. e), art. 99 alin. (1) lit. b) şi c) din Legea nr. 188/1999 privind Statutul funcţionarilor publici, republicată, cu modificările şi completările ulterioare.
(3)Abrogat.
(4) Absolvenţii pot fi ?ncadraţi ?n condiţiile art. 80, o singură dată pentru fiecare formă de ?nvăţăm?nt, ?n termen de 12 luni de la data absolvirii studiilor.

Art. 84
(1) ?n perioada celor 18 luni, prevăzută la art. 83 alin. (1), absolvenţii pot urma o formă de pregătire profesională, organizată de către angajator, ?n condiţiile legii.
(2) Cheltuielile necesare pentru pregătirea profesională prevăzută la alin. (1) vor fi suportate, la cererea angajatorilor, din bugetul asigurărilor pentru şomaj.

Art. 84^1
(1) Angajatorii care, după ?ndeplinirea obligaţiei prevăzute la art. 83 alin. (1), menţin raporturile de muncă sau de serviciu cu absolvenţii ?ncadraţi ?n condiţiile art. 80 primesc, pentru fiecare an de continuare a raporturilor de muncă sau de serviciu, un ajutor financiar egal cu suma aferentă contribuţiilor sociale datorate de angajatori pentru aceste persoane şi virate, conform legii.
(2) Ajutorul financiar prevăzut la alin. (1) poate fi acordat pe o perioadă de cel mult 2 ani de la data ?ndeplinirii obligaţiei prevăzute la art. 83 alin. (1).
(3) Prin contribuţii sociale datorate de angajatori se ?nţelege contribuţia de asigurări sociale, contribuţia de asigurare pentru accidente de muncă şi boli profesionale, contribuţia pentru asigurări sociale de sănătate şi contribuţia de asigurări pentru şomaj.
(4) Ajutorul financiar prevăzut la alin. (1) se virează, la cerere, din bugetul asigurărilor pentru şomaj, angajatorilor care nu ?nregistrează debite provenind din neplata contribuţiilor sociale, prin plata acestei sume, ?n termen de 90 de zile de la data aprobării cererii.

Art. 84^2
Procedura pentru punerea ?n aplicare a prevederilor art. 841 se aprobă prin ordin al ministrului muncii, solidarităţii sociale şi familiei.

Alte intrebari despre Angajare

TOP RASPUNSURI 2022