Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Coasigurat pentru adeverinta medic


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Am o angajata care solicita o adeverinta pentru medic in care sa-i declar copilul coasigurat deoarece este student la o facultate particulara. Este nascut in aprilie 1993. A stat un an acasa dupa liceu ca nu a luat bacalaureatul si acum este la o facultate particulara pentru care plateste studiile. Poate fi in acest caz coasigurat al mamei si pot sa-i dau adeverinta pentru medic?

L B
 User  L B
a intrebat la 17 Mar. 2014
CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 18 Mar. 2014
Nu, nu poate. Calitatea de coasigurat este doar a sotului /sotiei sau a parintilor salariatului, declarati in intretinerea lui. Copilul este asigurat din oficiu, in baza studiilor, asa cum prevede legeasanatatii 95/2006, cat timp nu lucreaza in timpul facultatii ca sa putem spune ca realizeaza stagiu de cotizare la sanatate. Nu aveti cum sa ii emiteti o adeverinta din care sa reiasca ca fiul sau fiica ei are calitatea de coasigurat, in baza celor de mai sus.

Art. 213. - (1) Următoarele categorii de persoane beneficiază de asigurare, fără plata contribuţiei:
a) toţi copiii p?nă la v?rsta de 18 ani, tinerii de la 18 ani p?nă la v?rsta de 26 de ani, dacă sunt elevi, inclusiv absolvenţii de liceu, p?nă la ?nceperea anului universitar, dar nu mai mult de 3 luni, ucenici sau studenţi şi dacă nu realizează venituri din muncă;

Copilul va trebui sa obtina o adeverinta de la facultate din care sa rezulte ca este student si eventual o adeverinta de la ANAF din care sa reiasa ca nu realizeaza venituri pentru care sa plateasca impozit si contributii obligatorii, inclusiv sanatatea.

Alte intrebari despre Contract de munca

Expertii nostri
Ioana Popa
alexei delimart violeta Georgescu G Stancu George Andreescu Gratiela Petrescu Marius Ion
TOP RASPUNSURI 2020
Buna ziuaIn curand implinesc varsta de pensionare (barbat, 15.07.1955, 65 ani) si vreau sa stiu daca din momentul in...[citeste mai mult]
Publicat la data 31 Mai. 2020 1 raspuns
buna seara,adeverintele de vechime in munca necesare intocmirii dosarului de pensie se pot obtine de Casa de Pensii sau...[citeste mai mult]
Publicat la data 03 Iun. 2020 1 raspuns