ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

concediere atunci cand esti in concediu fara plata


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Daca o persoana se afla in concediu fara salariu pe o perioada de un an de zile si in acest an nu a luat deloc legatura cu unitatea, fiind plecata din tara, deci, nu si-a exprimat dorinta de a se intoarce sau nu la serviciu, unitatea ii poate desface CIM-ul? Daca DA cum motiveaza acest lucru si In baza carui articol din Codul Muncii?Mentionez ca anul de cand persoana se afla in CFS se incheie la 31 iulie. Multumesc!

Adaugata in: Contract de munca
Valentina Andronescu
 User  Valentina Andronescu
a intrebat la 11 Iun. 2019
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Di Diana
 User Di Diana
a raspuns la intrebare la 11 Iun. 2019
Pe data de 31 iulie, transmiteti incetarea suspendarii.
Practic, salariatul ar trebui sa inceapa activitatea pe data de 01.08.2019.
In cazul in care nu se prezinta la servici, demarati procedura cercetarii disciplinare, cf. art. 251 din Codul Muncii.
Daca salariatul nu se prezinta la data, ora si locul prevazute in convocare, abia atunci puteti inceta CIM disciplinar, cf. art. 61 "a" din Codul Muncii.

Alte intrebari despre Contract de munca

Expertii nostri
violeta Georgescu
George Andreescu alexei delimart Radu Anton Marius Ion adriana iancu Gratiela Petrescu
TOP RASPUNSURI 2021