ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Contract de munca la pensionari


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


La o persoana care era angajata ca si personal nedidactic in invatamint si a iesit in pensie pentru limita de virsta in octombrie 2009, ce fel de contract de munca trebuia sa-i inchei daca am mentinut-o in continuare si a cumulat pensia cu salariul (incadrindu-se in cadru legal pentru aceasta)? Daca i-am incheiat CM pe perioada deteminata timp de 36 luni, pot sa fac act aditional la CIM si sa-i transform perioada determinata in perioada nedeterminata mentionand-o in continuare in unitate pana la deblocarea posturilor?

Adaugata in: Contract de munca
Ana-maria Bob
 User  Ana-maria Bob
a intrebat la 25 Iun. 2013
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

9 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Georgeta Ganea la 27 Iun. 2013
In plus, atentie la detalii, sunt mai multe categorii de pensionari in ambele legi care pot cumula cele doua venituri si este vorba de venituri profesionale. Asta inseamna ca pot avea inclusiv contracte de prestari servicii sau de drept de autor, de exemplu. Va rog sa nu mai dezinformati utilizatorii.

Legea 19/2000:
Art. 94. - (1) Pot cumula pensia cu veniturile realizate dintr-o activitate profesională, indiferent de nivelul veniturilor respective:
a) copiii urmaşi orfani de ambii părinţi, pe perioada şcolarizării, p?nă la v?rstele prevăzute la art. 66 lit. a) şi b);
b) nevăzătorii;
c) pensionarii pentru limită de v?rstă.
d) pensionarii de invaliditate de gradul III.

Legea 263/2010
Art. 118
(1) In sistemul public de pensii, pot cumula pensia cu venituri provenite din situatii pentru care asigurarea este obligatorie, in conditiile legii, urmatoarele categorii de pensionari:
a) pensionarii pentru limita de varsta;
b) nevazatorii;
c) pensionarii de invaliditate gradul III, precum si copiii, pensionari de urmas, incadrati in gradul III de invaliditate; d) copiii, pensionari de urmas, prevazuti la art. 84 lit. a) si b).

Asigurarea este obligatorie si pentru alte tipuri de contracte, nu doar pentru cel de munca.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Georgeta Ganea la 27 Iun. 2013
Nici nu am spus altceva si nu am contrazis imposibilittea cumulului. Incadraea in munca se poate face si pe perioada nedeterminata dar si determinata in cazul pensionarului. Cea de-a doua este o posibilitatea legala si nu o obligatie. Vedeti formluarea din lege. Altfel ar insemna ca salariatul pensionar poate cumula cele doua venituri doar pe o perioada limitata, or nu este asa, Am intra in discriminare. Este solutie juridica, puteti discuta cu juristi sau alti specialisti.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [1]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns userului Ioana Popa la 27 Iun. 2013
Si legea 19 din 2000 si Legea 263 din 2010 nu prevad decat posibilitatea de cumul pensie salariu pentru pensionarii la limita de varsta ca in cazul de fata.Angajarea insa se face numai cu respectarea codului muncii republicat
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Georgeta Ganea la 26 Iun. 2013
Contractul individual de munca poate fi incheiat pe perioada determinata dar si nedeterminata. Se face acest lucru si esrte permis juridic si legal.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Georgeta Ganea la 26 Iun. 2013
Doamna este pensionata in 2009. In niciun caz nu i se aplica legea 263/2010. Atentie la detalii inainte sa interveniti cu completari. Si nu repetati va rog informatii deja postate.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [1]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 26 Iun. 2013
Acestea sunt articolele din codul muncii republicat la incheierea contractelor de munca pentru pensionarii care potrivit art.118 din Legea 263 din 2010 pot cumula pensia cu salariul.
Art. 83 din codul muncii republicat
Contractul individual de muncă poate fi ?ncheiat pentru o durată determinată numai ?n următoarele cazuri:
;;;;;
g) angajarea pensionarilor care, ?n condiţiile legii, pot cumula pensia cu salariul;
Art. 84
(1) Contractul individual de muncă pe durată determinată nu poate fi ?ncheiat pe o perioadă mai mare de 36 de luni.

art.82 (4) ?ntre aceleaşi părţi se pot ?ncheia succesiv cel mult 3 contracte individuale de muncă pe durată determinată.
(5) Contractele individuale de muncă pe durată determinată ?ncheiate ?n termen de 3 luni de la ?ncetarea unui contract de muncă pe durată determinată sunt considerate contracte succesive şi nu pot avea o durată mai mare de 12 luni fiecare.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului ana-maria bob la 26 Iun. 2013
Coroborati art 83 din Codul muncii cu 94 din legea 19/2000, Legea pensiilor in baza careia s-a pensionat respectivul salariat, si care permite cumularea pensiei cu salariul in cazul pensionarii pentru limita de varsta. Art. 83 din Codul muncii va ofera o alternativa de contract pentru salariatul pensionar.

Art. 94
(1) Pot cumula pensia cu veniturile realizate dintr-o activitate profesională, indiferent de nivelul veniturilor respective:
c) pensionarii pentru limită de v?rstă.

Pentru contractele succesive aveti art. 82 din Codul muncii republicat.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ana-maria Bob
 User Ana-maria Bob
a raspuns userului Ioana Popa la 25 Iun. 2013
multumesc frumos, dar daca se poate imi precizati si mie articole de lege?
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 25 Iun. 2013
Da, puteti face acest lucru. Sau, alta varianta, ii puteti intocmi inca doua contracte succesive pe perioada determinata a cate 12 luni fiecare. Dar puteti proceda si cum ati spus dvs, sa o treceti pe perioada nedeterminata.

Alte intrebari despre Contract de munca

TOP RASPUNSURI 2021
Buna ziua! Va rog sa-mi spuneti cand se poate depune dosarul de pnsie la limita de varsta daca acea persoana se afla in...[citeste mai mult]
Publicat la data 18 Oct. 2021 2 raspunsuri
Daca contest in instanta judecatoreasca competenta ,decizia de pensionare in termen de 45 zile conform art138 aliniat(1)...[citeste mai mult]
Publicat la data 21 Oct. 2021 1 raspuns