ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

contract individual de munca perioada determinata


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Este vorba de o companie de paza, conform legii 333/2003, daca angajatul prezinta certificat de calificare ag interv paza si ordine este incadrat cu un cim pe perioada nedeterminata, daca nu prezinta la angajare certificat , este incadrat paznic cu cim pe perioada determinata, urmand ca ulterior dupa absovirea cursului sa aduca certiifcatul.
Intrebarea este:
Cand trebuie sa fac modificarea cim-ului , in momentul primirii sau atunci cand expira perioada contractului?

multumesc,

Adaugata in: Contract de munca
Elena Macsim
 User  Elena Macsim
a intrebat la 10 Apr. 2014
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

2 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Ioana Popa la 11 Apr. 2014
Art. 57
(1) Nerespectarea oricareia dintre conditiile legale necesare pentru incheierea valabila a contractului individual de munca atrage nulitatea acestuia.
(2) Constatarea nulitatii contractului individual de munca produce efecte pentru viitor.
(3) Nulitatea contractului individual de munca poate fi acoperita prin indeplinirea ulterioara a conditiilor impuse de lege.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 11 Apr. 2014
Daca nu are certificarea respectiva contractul de munca intra in nulitate pentru ca in cazul agentilor de baza certificarea este obligatorie, indiferent pe ce durata se face incadrarea, determinata sau nedeterminata. Aveti grija la acest aspect, sa nu ajungeti si la sanctiuni din partea Inspectiei Muncii. Puteti mentine angajatul pe post cat timp este inscris la curs de certificare in acest timp, iar modificarea duratei CIM o puteti face prin act aditional, inainte de expirarea contractului de munca.

Alte intrebari despre Contract de munca

TOP RASPUNSURI 2022
Buna ziua! Cumnatul meu lucreaza la o firma ce distribuie muncitori in afara tarii. A venit la sfarsitul lunii iulie in...[citeste mai mult]
Publicat la data 29 Sep. 2022 1 raspuns