Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Contract pe perioada deteminata invatamant


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua!
Va rog sa-mi spuneti cum trebuie sa procedez in urmatoarea situatie: secretar cu 0,50 norma angajat la 01.06.2010 si pana in prezent avand trei contracte pe perioada deteminata (succesive) mai poate beneficia de prelungirea perioadei sau cum trebuie procedat in acest caz stiind ca un contract pe durata determinata nu poate fi incheiat pe o perioada mai mare de 36 de luni? Mentionez ca postul este la o unitate de invatamant .

Va multumesc!
O zi buna!

Rodica Cazacu
 User  Rodica Cazacu
a intrebat la 19 Iun. 2013
CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

2 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Rodica Cazacu
 User Rodica Cazacu
a raspuns userului Ioana Popa la 19 Iun. 2013
Va multumesc pentru raspuns si pentru promptitudine ! Multa sanatate !
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 19 Iun. 2013
Asigurati-va in primul rand ca este vorba intr-adevar de contracte succesive si nu de prelungiri facute prin acte aditionale. In decursul celor 36 de luni prevazute de lege se pot face oricate prelungiri sunt necesare. Caz in care, atunci dupa expirarea contractului de 36 de luni puteti incheia inca 2 CIM succesive a cate 12 luni fiecare sau direct contract de munca pe perioada nedeterminata, cu timp partial. Daca este vorba intr-adevar de CIM succesive atunci singura alterbativa ramane CIM pe perioada nedeterminata.


Art. 82 - Codul muncii republicat

(4) Intre aceleasi parti se pot incheia succesiv cel mult 3 contracte individuale de munca pe durata determinata.
(5) Contractele individuale de munca pe durata determinata incheiate in termen de 3 luni de la incetarea unui contract de munca pe durata determinata sunt considerate contracte succesive si nu pot avea o durata mai mare de 12 luni fiecare.



Alte intrebari despre Contract de munca

TOP RASPUNSURI 2020
Sunt in concediu medical un an,intrebarea este daca vreau sa ies la pensie anticipat ma dezavantajeaza acest aspect?[citeste mai mult]
Publicat la data 07 Aug. 2020 1 raspuns
Buna seara.Pe data de 09.04.2020,am depus dosar pentru a iesi la pensie cu reducere standard de virsta,pe motiv ca am...[citeste mai mult]
Publicat la data 08 Aug. 2020 5 raspunsuri
Sunt domiciliata in Italia din ianuarie 1990 si pana in prezent. Am absolvit Liceul Pedagogic de 5 ani din Bucuresti...[citeste mai mult]
Publicat la data 08 Aug. 2020 1 raspuns
Sunt nÄ?scutÄ?pe 23 iulie 1962. La date de 15.09.2020 voi avea 40 de ani lucra??i ??n domeniul ??nvÄ???Ä?m??nt. Pe 15...[citeste mai mult]
Publicat la data 06 Aug. 2020 1 raspuns