ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

contract pe perioada determinata


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


buna ziua
lucrez intr un spital cu contract pe perioada determinata sunt pe postul unei asistente medicala care este in maternitate .contractul meu va expira in 14 aprilie 2014 cand ea se intoarce la munca.
intrebarea mea este exista o solutie legala in a trece de la contract pe perioada determinata in CMI nedeterminata inainte de a se intoarce cealalta colega fara concurs si fara a scoate post nou,
conducerea spitalului sustine ca nu se poate trece numai daca se scoate iar post la concurs pe perioada nedeterminata .
ar mai fi o varianta deoarece o colega a plecat la un alt spital deci post ar fi . Am inteles ca se poate schimba natura contractului prin act aditional ,este legala aceasta varianta ? cei de aici sustin ca nu .
va multumesc !

Margareta Cristea
 User  Margareta Cristea
a intrebat la 25 Feb. 2014
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

5 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului margareta cristea la 27 Feb. 2014
Este, cat timp ocuparea postului in institutiile bugetare are la baza un concurs, ar trebui mers pe aceasta linie.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Margareta Cristea
 User Margareta Cristea
a raspuns userului Ioana Popa la 27 Feb. 2014
este o incalcare grava a legii daca se face prin act aditional si nu se face prin concurs ?
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului margareta cristea la 26 Feb. 2014
Se poate modifica durata CIM prin act aditional, este posibil acest lucru in temeiul art. 17 (5) si 41 (2) din Codul muncii republicat. Insa fiind institutie de stat ocuparea postului ar trebui facuta printr-un concurs.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Margareta Cristea
 User Margareta Cristea
a raspuns userului georgeta ganea la 26 Feb. 2014
Deci sa intelegem ca nu se poate modifica natura contractului printr-un act aditional ,art 53/2003 era in modificare dar probabil nu a fost aprobat
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 26 Feb. 2014
Art. 86
(1) Angajatorii sunt obligati sa informeze salariatii angajati cu contract individual de munca pe durata determinata despre locurile de munca vacante sau care vor deveni vacante, corespunzatoare pregatirii lor profesionale, si sa le asigure accesul la aceste locuri de munca in conditii egale cu cele ale salariatilor angajati cu contract individual de munca pe perioada nedeterminata. Aceasta informare se face printr-un anunt afisat la sediul angajatorului.
(2) O copie a anuntului prevazut la alin. (1) se transmite de indata sindicatului sau reprezentantilor salariatilor.


Alte intrebari despre Contract de munca

TOP RASPUNSURI 2021
Buna ziua. Sunt absolvent al facultatii de economie cu licenta in management, am urmat cursurile de master la aceeasi...[citeste mai mult]
Publicat la data 20 Iul. 2021 7 raspunsuri
ziua.Va prezint urm─?toarea situa??ie :B─?rbat, 60 ani pensionar militar la 55 ani dup─? 37 ani de activitate.Dupa...[citeste mai mult]
Publicat la data 25 Iul. 2021 1 raspuns