ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

contracte de munca ţn paralel


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Sunt functionar public dar pot incheia contract de munca cu alt angajator privat , care sa nu aiba obiect de activitate incompatibil cu cel in care sunt actual salariar ?

Adaugata in: Contract de munca
Liliana Suciu
 User  Liliana Suciu
a intrebat la 24 Iul. 2013
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

3 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului liliana suciu la 26 Iul. 2013
Nu aveti nicio restrictie in lege referitoare la norma de lucru pentru cel de-al doilea contract. Puteti incheia pentru ce norma doriti si credeti ca puteti duce.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Liliana Suciu
 User Liliana Suciu
a raspuns userului Ioana Popa la 24 Iul. 2013
Pot incheia deci un contract de munca la o firma privat─â dar doar part time-adic─â c?te ore maxim ?
Sau pot incheia un contract cu norma intreaga, adic─â 8ore, la un angajator privat ? av?nd ?n vedere c─â angajatorul este de acord sa-mi efectuez sarcinile de servici indiferent de program , deci e de acord s─â m─â angajeze cu contract de munc─â cu norma ?ntreag─â.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 24 Iul. 2013
Sigur ca puteti, cat timp nu exista interdictii legale in acest sens, cat timp acel angajator nu are capital de stat. Vedeti prevederile legale referitoare la posibilitatea cumulului de functii in cazul functionarilor publici:

Art. 94 - Legea 161/2003
(1) Calitatea de func┼úionar public este incompatibil─â cu orice alt─â func┼úie public─â dec?t cea ?n care a fost numit, precum ┼či cu func┼úiile de demnitate public─â.
(2) Func┼úionarii publici nu pot de┼úine alte func┼úii ┼či nu pot desf─â┼čura alte activit─â┼úi, remunerate sau neremunerate, dup─â cum urmeaz─â:
a) ?n cadrul autorităţilor sau instituţiilor publice;
b) ?n cadrul cabinetului demnitarului, cu excepţia cazului ?n care funcţionarul public este suspendat din funcţia publică, ?n condiţiile legii, pe durata numirii sale;
c) ?n cadrul regiilor autonome, societăţilor comerciale ori ?n alte unităţi cu scop lucrativ din sectorul public;
d) ?n calitate de membru al unui grup de interes economic.
(2^1) Nu se afl─â ?n situa┼úie de incompatibilitate, ?n sensul prevederilor alin. (2) lit. a) ┼či c), func┼úionarul public care:
a) este desemnat printr-un act administrativ, emis ?n condi┼úiile legii, s─â reprezinte interesele statului ?n leg─âtur─â cu activit─â┼úile desf─â┼čurate de operatorii economici cu capital ori patrimoniu integral sau majoritar de stat, ?n condi┼úiile rezultate din actele normative ?n vigoare;
b) este desemnat printr-un act administrativ, emis ?n condiţiile legii, să participe ?n calitate de reprezentant al autorităţii ori instituţiei publice ?n cadrul unor organisme sau organe colective de conducere constituite ?n temeiul actelor normative ?n vigoare;
c) exercită un mandat de reprezentare, pe baza desemnării de către o autoritate sau instituţie publică, ?n condiţiile expres prevăzute de actele normative ?n vigoare.
(2^2) Nu se afl─â ?n situa┼úie de incompatibilitate, ?n sensul prevederilor alin. (2), func┼úionarul public care este desemnat prin act administrativ pentru a face parte din echipa de proiect finan┼úat din fonduri comunitare nerambursabile postaderare, precum ┼či din ?mprumuturi externe contractate sau garantate de stat rambursabile sau nerambursabile, cu excep┼úia func┼úionarilor publici care exercit─â atribu┼úii ca auditor sau atribu┼úii de control asupra activit─â┼úii derulate ?n cadrul acesteia ┼či a func┼úionarilor publici care fac parte din echipa de proiect, dar pentru care activitatea desf─â┼čurat─â ?n cadrul respectivei echipe genereaz─â o situa┼úie de conflict de interese cu func┼úia public─â pe care o ocup─â.
(3) Func┼úionarii publici care, ?n exercitarea func┼úiei publice, au desf─â┼čurat activit─â┼úi de monitorizare ┼či control cu privire la societ─â┼úi comerciale sau alte unit─â┼úi cu scop lucrativ de natura celor prev─âzute la alin. (2) lit. c) nu pot s─â-┼či desf─â┼čoare activitatea ┼či nu pot acorda consultant─â de specialitate la aceste societ─â┼úi timp de 3 ani dup─â ie┼čirea din corpul func┼úionarilor publici.
(4) Func┼úionarii publici nu pot fi mandatari ai unor persoane ?n ceea ce prive┼čte efectuarea unor acte ?n leg─âtur─â cu func┼úia public─â pe care o exercit─â.
(5) ?n situaţia prevăzută la alin. (2) lit. b), la ?ncheierea mandatului demnitarului, funcţionarul public este re?ncadrat ?n funcţia publică deţinută sau ?ntr-o funcţie similară.


Alte intrebari despre Contract de munca

TOP RASPUNSURI 2021
Buna ziua! Va rog sa-mi spuneti cand se poate depune dosarul de pnsie la limita de varsta daca acea persoana se afla in...[citeste mai mult]
Publicat la data 18 Oct. 2021 2 raspunsuri
Daca contest in instanta judecatoreasca competenta ,decizia de pensionare in termen de 45 zile conform art138 aliniat(1)...[citeste mai mult]
Publicat la data 21 Oct. 2021 6 raspunsuri
se calculeaza pensia dupa salariul brut realizat in fiecare luna ,am lucrat la foc continuu si salariul era diferit de...[citeste mai mult]
Publicat la data 22 Oct. 2021 1 raspuns
Buna ziua,va rog sa-mi spuneti, daca mama mea, pensionara cu pensia minima de 800 lei, poate beneficia de pensie de...[citeste mai mult]
Publicat la data 22 Oct. 2021 8 raspunsuri
Pot intocmi dosarul de pensionare pentru o salariata care indeplineste conditiile standard in luna ianuarie 2022 in baza...[citeste mai mult]
Publicat la data 23 Oct. 2021 1 raspuns
Buna ziua,In cazul in care sotia ramasa vaduva are o pensie sum 1000 ron si sotul a decedat in sept 2021, ea poate...[citeste mai mult]
Publicat la data 25 Oct. 2021 1 raspuns