ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Cumul de functii la acelasi angajator


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua,

Am un angajat pe perioada nedeterminata in functia de Administrator Depozit cu 8 ore insa vreau sa stiu daca il pot incadra si pe postul de Agent de Vanzari si cate ore poate lucra la acelasi angajator.Din cate cunosc, este nevoie de incheierea unui alt contract pentru noul post dar il pot incadra tot cu 8 ore/zi sau de exemplu sa lucreze 6 ore ca Administrator depozit si 2 ore ca Agent de Vanzari?

Astept raspunsul dvs.

Multumesc

Madalina Stanila
 User  Madalina Stanila
a intrebat la 05 Apr. 2016
Fise de Post modificate de Pandemie - 12 modele actualizate la zi
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Fise de Post modificate de Pandemie - 12 modele actualizate la zi"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Adriana Iancu
 Expert Adriana Iancu
a raspuns la intrebare la 05 Apr. 2016
Codul muncii
Art. 35. (cumulul de functii)
(1) Orice salariat are dreptul de a munci la angajatori diferiti sau la acelasi angajator, in baza unor contracte individuale de munca, beneficiind de salariul corespunzator pentru fiecare dintre acestea.
(2) Fac exceptie de la prevederile alin. (1) situatiile in care prin lege sunt prevazute incompatibilitati pentru cumulul unor functii.

Codul muncii nu face distinctia intre diferitele tipuri de contracte de munca care pot fi incheiate de o singura persoana, astfel incat acestea pot fi cu norma intreaga sau cu timp partial, pe perioada nedeterminata sau pe perioada determina, la angajatori diferiti sau la acelasi angajator.
Prevederile din Codul muncii referitoare la durata timpului de munca(8h/zi, 40 h/saptamana) se refera la timpul de lucru in temeiul unui singur contract individual de munca.
Legislatia muncii nu impune conditia ca totalul orelor prestate in temeiul mai multor contracte individuale de munca sa nu depaseasca durata maxima a timpului de munca.


Alte intrebari despre Contract de munca

Expertii nostri
Ioana Popa
violeta Georgescu Marius Ion Gratiela Petrescu adriana iancu Viviana Serni G Stancu
TOP RASPUNSURI 2020
Buna ziua, va aduc la cunostinta ca am lucrat trei ani in serviciu contabilitate cu program de patru ore.Intrebarea mea...[citeste mai mult]
Publicat la data 04 Dec. 2020 1 raspuns