ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Demisia la zi


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua, sunt angajata la 2 firme diferite cu contract individual de munca la ambele, programul de lucru este de 2 ore/zi - 10 ore/saptamana (la una dintre firme), iar la cealalta durata timpului de lucru fiind de 8 ore. Pot sa imi dau demisia la zi, chiar daca in contract este specificat faptul ca perioada de preaviz in cazul demisiei este de 20 de zile lucratoare? Multumesc.

Adaugata in: Contract de munca
Loredana Cioromela
 User  Loredana Cioromela
a intrebat la 05 Nov. 2012
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

2 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 05 Nov. 2012
Puteti solicita o incetare cu acordul partilor, incetare fara preaviz , in baza art. 55 litera b din Codul muncii republicat. Insa aveti in vedere si faptul ca angajatorul poate respinge o astfel de cerere, nefiind obligat sa o aprobe. Situatie in care va trebui sa respectati perioada de preaviz stabilita in contract.

Daca va aflati inca in perioada de proba sau la finalul ei, puteti incerca sa incetati contractul de munca in baza art. 31 alin. 3 din Codul muncii.

Art. 31
(3) Pe durata sau la sfarsitul perioadei de proba, contractul individual de munca poate inceta exclusiv printr-o notificare scrisa, fara preaviz, la initiativa oricareia dintre parti, fara a fi necesara motivarea acesteia.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 05 Nov. 2012
Puteti sa va dati demisia la zi numai in conditiile art 81 alineatul 8 din codul muncii republicat
Art. 81
;;;
(8) Salariatul poate demisiona fara preaviz daca angajatorul nu isi indeplineste obligatiile asumate prin contractul individual de munca.
Asta ar insemna sa nu va plateasca salariul la datele trecute in contract sau regulamentrul intern, nu va acorda celelalte drepturi din CIM asa cum au fost negociate

Alte intrebari despre Contract de munca

TOP RASPUNSURI 2022
Buna ziuaAs dori sa-mi spuneti cate puncte de pensie primesc pentru- 9 luni armata intre 1 octombrie 1980- 30 iunie...[citeste mai mult]
Publicat la data 14 Ian. 2022 8 raspunsuri