ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Desfacerea contractului de munca conf. art. 81, aliniat (8)


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Mi-am depus cerere de incetare a contractului de munca prin acordul partilor incepand cu data de 25 aprilie, cerere care nu mi-a fost aprobata decat cu preavizul prevazut, adica 20 de zile lucratoare.
Eu nu pot astepta atata, pentru ca sunt asteptata la noul loc de munca incepand cu data de 5 mai. Din pacate nu gasesc intelegere la conducerea societatii.
Vreau sa va intreb daca pot cere desfacerea contractului de munca conform articolului 81, aliniat (8) avand in vedere ca nu primim salariile decat cu intarziere de minim 10 zile. Asta se poate considera neindeplinirea obligatiilor asumate de angajator, astfel incat sa imi dau demisia fara preaviz ?

Gabriela Mos
 User  Gabriela Mos
a intrebat la 22 Apr. 2014
Teste pentru angajare. TOP 7 teste utilizate de marile companii.
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Teste pentru angajare. TOP 7 teste utilizate de marile companii."!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 24 Apr. 2014
Da, poate intra la aceasta categorie. Intarzierile in plata salariului sau retinerile nejustificate sunt considerate incalcari ale obligatiilor contractuale. Puteti depune demisia cu art. 81 (8), mentionand si motivul pentru care faceti acest lucru, iar incetarea va avea loc fara preaviz, in ziua mentionata in demisie ca data a incetarii.

Alte intrebari despre Contract de munca

TOP RASPUNSURI 2023
Buna dimineata Decizia CCR 702 /2019 zice ca , valoarea indicelui de corectie care se aplica la iesirea la pensie la...[citeste mai mult]
Publicat la data 25 Ian. 2023 1 raspuns