ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

In ce conditii poate inceta contractul de munca , in perioada determinata ?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Daca salariatul se afla in prelungire perioada determinata pana pe 06.05.2014, iar angajatorul doreste incetarea CIM a acestuia cu 03.03.2014, dar nu disciplinar , se poate aplica art. 55 lit c din Codul Muncii, sau la ce alt articol se incadreaza? (Tinand cond de faptul ca salariatul nu doreste acest lucru ci doar angajatorul)

Liliana Chesca
 User  Liliana Chesca
a intrebat la 25 Feb. 2014
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

2 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Liliana Chesca
 User Liliana Chesca
a raspuns userului Ioana Popa la 25 Feb. 2014
Va multumesc pentru raspuns!
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 25 Feb. 2014
Art. 55 c) din Codul muncii nu este temei de incetare a unui raport de munca.

Incetarea contractului poate avea loc, la fel ca in cazul unui contract de munca pe perioada nedeterminata, prin demisie, acordul partilor sau concediere, in conditiile in care se doreste incetarea anterior datei expirarii.

Fiind prezenta initiativa angajatorului de a concedia salariatul, intervine o concediere iar aceasta poatea avea la baza un motiv ce tine sau nu de salariat. Astfel poate interveni o desfiintare de post sau o necorespundere profesionala bazata pe o evaluare anterioara. Aveti grija insa sa nu abuzati de temeiurile legale de incetare si sa incalcati drepturile salariatului sau prevederile legale.

Art. 61
Angajatorul poate dispune concedierea pentru motive care tin de persoana salariatului in urmatoarele situatii:
a) in cazul in care salariatul a savarsit o abatere grava sau abateri repetate de la regulile de disciplina a muncii ori de la cele stabilite prin contractul individual de munca, contractul colectiv de munca aplicabil sau regulamentul intern, ca sanctiune disciplinara;
b) in cazul in care salariatul este arestat preventiv pentru o perioada mai mare de 30 de zile, in conditiile Codului de procedura penala;
c) in cazul in care, prin decizie a organelor competente de expertiza medicala, se constata inaptitudinea fizica si/sau psihica a salariatului, fapt ce nu permite acestuia sa isi indeplineasca atributiile corespunzatoare locului de munca ocupat;
d) in cazul in care salariatul nu corespunde profesional locului de munca in care este incadrat.

Art. 65
(1) Concedierea pentru motive care nu tin de persoana salariatului reprezinta incetarea contractului individual de munca determinata de desfiintarea locului de munca ocupat de salariat, din unul sau mai multe motive fara legatura cu persoana acestuia.
(2) Desfiintarea locului de munca trebuie sa fie efectiva si sa aiba o cauza reala si serioasa.

Sau puteti sa ii propuneti incetarea cu acordul partilor in temeiul art. 55 b). insa angajatul are dreptul sa o refuze, mai ales ca o astfel de incetare ii va anula dreptul la indemnizatia de somaj daca doreste sa o solicite si indeplineste conditiile de acordare.

Alte intrebari despre Contract de munca

Expertii nostri
Ioana Popa
violeta Georgescu Marius Ion alexei delimart Gratiela Petrescu adriana iancu G Stancu
TOP RASPUNSURI 2021
Buna ziua. Sunt absolvent al facultatii de economie cu licenta in management, am urmat cursurile de master la aceeasi...[citeste mai mult]
Publicat la data 20 Iul. 2021 7 raspunsuri
BunÄ? ziua. Cumnata mea este nÄ?scutÄ? ??n 01.09.1960. Are vechime de 25 ani ??i a muncit ca ??i coafezÄ? cu salariul...[citeste mai mult]
Publicat la data 17 Iul. 2021 1 raspuns