ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Incetare CIM


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Un salariat este angajat cu CIM pe perioada determinata de 3 luni. Dupa o saptamana ne anunta telefonic ca nu mai vine la munca. Cum se procedeaza in cazul acesta? Conform carui art. din Codul muncii ii incetam activitatea?

Adaugata in: Contract de munca
Mihaela Brumaru
 User  Mihaela Brumaru
a intrebat la 10 Iul. 2013
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

2 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 12 Iul. 2013
Dupa o saptamana ar insemna la sfarsitul perioadei de proba, daca vorbim la sfarsitul saptamanii de lucru, caz in care puteti incheia in temeiul art. 31 (3) din Codul muncii republicat, adica prin notificare scrisa, fara preaviz si nemotivata. Insa aveti nevoie de documentul scris din partea salariatului, s-ar putea ca el sa nu site ca nu se poate face o incetare verbala. Luati legatura cu el si solicitati notificarea scrisa, ca sa puteti inceta legal pe temeiul mentionat si sa faceti dovada incetarii la un control. Dar asta numai daca intr-adevar comunicarea incetarii a avut loc la sfarsitul perioadei de proba. Va pune putin in dificutlate cu termenele la acest moment, caz in care ar insemna deja absente nemotivate. Ar fi trebuit sa i se comunice ca incetarea nu se poate face doar verbal.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Gabriela Arghir
 User Gabriela Arghir
a raspuns la intrebare la 11 Iul. 2013
Nu ii puteti inceta CIM-ul asa, pe loc.Se numeste cu decizie reprez. care sa conduca comisia de cercetare disciplinara.Ii trimiteti convocare acasa, prin care il chemati la comisia de cercetare disciplinara si dupa ce s-a incheiat procesul verbal la comisia de cercetare disciplinara ii puteti desface CIM-ul.Daca nu se prezinta nu se mai tine comisia si ii puteti incheia CIM-ul.V-am prezentat pe scurt art.247-252 din codul Muncii

Alte intrebari despre Contract de munca

TOP RASPUNSURI 2022