Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Incetare cim cu art. 55 lit. b)


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Am facut o incetare pe 23 iunie 2013 si am transnis in revisal cu 26 iunie 2013. Ce amenda platesc sau pot face corectie?
Mai pot face ceva?

Va multumesc.

Gabriela Banu
 User  Gabriela Banu
a intrebat la 08 Iul. 2013
CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

3 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Georgeta Ganea la 09 Iul. 2013
Este vorba de incetare prin acordul partilor, se opereaza la data incetarii. Data comunicarii evenimentului se refera la deciziile de pensionare, certificate de deces sau situatii similare, si nu la incetarile deja stabilite, cum este cea prin acordul partilor. Atentie cum interpretati prevederile legilor si ale actelor normative, apar multe erori. Este vorba de data la care i se comunica angajatorului un astfel de motiv, si nu data la care salariatul primeste decizia de incetare.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [1]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 08 Iul. 2013
In HG 500 DIN 2011 se prevede ca poate sa se opereze in REVISAL si la data comunicarii deciziei de incetare.

Art 4
;;
d)elementele prevăzute la art. 3 alin. (2) lit. i) se ?nregistrează ?n registru la data ?ncetării contractului individual de muncă/la data luării la cunoştinţă a evenimentului ce a determinat, ?n condiţiile legii, ?ncetarea contractului individual de muncă;
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 08 Iul. 2013
Daca incetarea a avut loc in ziua de 23 iunie aceasta este zi de sarbatoare, libera prin lege. Caz in care incetarea se operaza in ziua lucratoare imediat urmatoare, in cazul de fata operarea trebuia efectuata in data de 25 iunie 2013. Nerespectarea termenelor de operare atrage intr-adevar amenzi destul de mari, care pot ajunge pana la 8.000 de lei. (HG 500/2011 este actul normativ referitor la operarea si transmiterea programului Revisal).

Alte intrebari despre Contract de munca

Expertii nostri
violeta Georgescu
Marius Ion George Andreescu Viviana Serni alexei delimart Radu Anton G Stancu
TOP RASPUNSURI 2020
Bun? ziua, s? ??n??eleg c? la 56 ani ??i 9 luni ma pot pensiona cu reducerea de la grupele de munc??[citeste mai mult]
Publicat la data 03 Aug. 2020 1 raspuns
Bun? ziua, revin cu detalii stagiul de cotzare 29 ani 4 luni si 11 zile din care 13 ani 4 luni si 3 zile condi??ii...[citeste mai mult]
Publicat la data 05 Aug. 2020 2 raspunsuri
Sunt n?scut?pe 23 iulie 1962. La date de 15.09.2020 voi avea 40 de ani lucra??i ??n domeniul ??nv????m??nt. Pe 15...[citeste mai mult]
Publicat la data 06 Aug. 2020 1 raspuns