ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Incetare CIM in cazul pensionarii


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna seara,

In cazul pensionarii pentru limita de varsta, contractul de munca inceteaza in data in care angajatul aduce decizia de pensionare conform art. 56, alin (1), lit. c)?
Va multumesc!

Olimpia Pop
 User  Olimpia Pop
a intrebat la 02 Apr. 2014
Teste pentru angajare. TOP 7 teste utilizate de marile companii.
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Teste pentru angajare. TOP 7 teste utilizate de marile companii."!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 03 Apr. 2014
In cazul pensionarii pentru limita de varsta contractul de munca inceteaza de drept la data indeplinirii conditiilor de pensionare asa cum prevede at. 56 (1) lit. c). din Codul muncii, iar continuarea raportului de munca poate avea loc prin incheierea unui contract nou pe durata determinata sau nedeterminata. Numai daca este vorba de o pensionare cu reducerea varstei, incetarea are loc la data comunicarii deciziei.

Art. 56
(1) Contractul individual de munca existent inceteaza de drept:
c) la data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare; la data comunicarii deciziei de pensie in cazul pensiei de invaliditate, pensiei anticipate partiale, pensiei anticipate, pensiei pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare;

Alte intrebari despre Contract de munca

TOP RASPUNSURI 2023
Buna dimineata Decizia CCR 702 /2019 zice ca , valoarea indicelui de corectie care se aplica la iesirea la pensie la...[citeste mai mult]
Publicat la data 25 Ian. 2023 1 raspuns