ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

ma intorc sau nu la munca?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


In anu 2009 in luna august am incheiat cu spitalul orasenesc buftea un contract de munca pe perioada determinata pana in luna februarie2010,in luna decembrie 2009 am intrat in concediu prenatal.In luna aprilie 2011spitalul s-a inchis personalul fiind mutat in cadrul Spitalului Judetean Ilfov .in data de 01 noiembrie 2011 se va deschide din nou spitalul buftea dar ca sectie externa a spitalului judetean.mie imi expira concediul de maternitate pe data de 17 februarie 2012.Intrebarea mea este :in ce situatie ma aflu?este spitalul obligat sa ma primeasca avand in vedere ca nu imi expirase contractul cand am ramas in concediu,sau nu are nici o obligatie fata de mine ?Mentionez ca eu imi doresc sa ma intorc la vechiul meu loc de munca .

Adaugata in: Contract de munca
Andreea Ivan
 User  Andreea Ivan
a intrebat la 17 Oct. 2011
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

2 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Andreea Ivan
 User Andreea Ivan
a raspuns userului Ioana Popa la 03 Nov. 2011
SI IN ACEST CAZ EU CE FAC ATUNCI CAND EXPIRA CONCEDIUL CRESTERE COPIL?AM DREPTUL LA SOMAJ?POT EFECTUA CURSURI DE RECALIFICAREORGANIZATE DE CEI DE LA SOMAJ?
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 18 Oct. 2011
Din datele prezentate de dvs inteleg ca CIM a fost incheiat pe perioada august 2009 - februarie 2010 iar spitaul a fost desfiintat in 2011. Contractul dvs de munca a incetat de drept, conform Codului Muncii republicat, in anul 2010. Legea nu obliga insa angajatorul sa prelungeasca un contract de munca pe perioada determinata, daca el nu doreste acest lucru.

Art. 49 - Codul Muncii republicat

5 De fiecare data cand in timpul perioadei de suspendare a contractului intervine o cauza de incetare de drept a contractului individual de munca, cauza de incetare de drept prevaleaza.
6 In cazul suspendarii contractului individual de munca se suspenda toate termenele care au legatura cu incheierea, modificarea, executarea sau incetarea contractului individual de munca, cu exceptia situatiilor in care contractul individual de munca inceteaza de drept.

Alte intrebari despre Contract de munca

TOP RASPUNSURI 2021