ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

majorare salar cu data de 01.05.2016


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Pentru majorarea salariului cu data de 01.05.2016 se face decizie colectiva sau act aditional?
Am inteles ca daca se face decizie colectiva trebuie transmis in data de 01.05.2016, dar nu se lucreaza, cum se procedeaza?

Adaugata in: Contract de munca
Andrea Andrea
 User  Andrea Andrea
a intrebat la 22 Apr. 2016
Fise de Post modificate de Pandemie - 12 modele actualizate la zi
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Fise de Post modificate de Pandemie - 12 modele actualizate la zi"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

8 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Andrea Andrea
 User Andrea Andrea
a raspuns userului adriana iancu la 06 Mai. 2016
Am transmis actele aditionale in data de 04.05.2016 in Revisal, efectele s-au produs cu data de 01.05.2016, si am modificat pe fiecare act in parte la data intocmirii, am scris data de 03.05.2016. Este corect asa?
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Adriana Iancu
 Expert Adriana Iancu
a raspuns userului andrea andrea la 04 Mai. 2016
Recomandarea mea ar fi, sa modificati si data de 28.04.2016.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Andrea Andrea
 User Andrea Andrea
a raspuns userului adriana iancu la 03 Mai. 2016
Am inteles, incepand de azi le pot transmite.
actele aditionale le-am intocmit cu data de 28.04.2016, insa nu le-am transmis, pot lasa data de 28.04.2016?
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Adriana Iancu
 Expert Adriana Iancu
a raspuns userului andrea andrea la 28 Apr. 2016
Nu.
Inregistrarea se realizeaza in registrul general de evidenta a salariatilor cu ajutorul aplicatiei Revisal, respectand termenul prevazut de HG 500/2011 care prevede la art. 4, alin. (2) ??Orice modificare a elementelor prevazute la art. 3 alin. (2) lit. a), c)??g) se inregistreaza in registru cel tarziu in ziua lucratoare anterioara implinirii termenului de 20 de zile lucratoare prevazut la art. 17 alin. (5) din Legea nr. 53/2003, republicata. Exceptie fac situatiile in care modificarile se produc ca urmare a unei hotarari judecatoresti sau ca efect al unui act normativ cand inregistrarea in registru se face in ziua in care angajatorul se prezuma, potrivit legii, ca a luat cunostinta de continutul acestora.??
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Andrea Andrea
 User Andrea Andrea
a raspuns userului adriana iancu la 28 Apr. 2016
Se pot transmite actele aditionale azi, inregistrate cu data de azi, insa modificarea (data cand produce efecte) sa apara cu data de 01.05.2016?
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Adriana Iancu
 Expert Adriana Iancu
a raspuns userului andrea andrea la 25 Apr. 2016
Daca alegeti varianata actelor aditionale, acestea se inregistreaza in Revisal in termen de 19 zile lucratoare de la 01.05.2016.3
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Andrea Andrea
 User Andrea Andrea
a raspuns userului adriana iancu la 25 Apr. 2016
In cazul in care se doreste marirea salariilor tuturor angajatilor, cu data de 01.05.2016, peste niminul brut pe economie, se poate intocmi act aditional pentru fiecare angajat in parte si sa-l transmit in termen de 20 zile in Revisal?
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Adriana Iancu
 Expert Adriana Iancu
a raspuns la intrebare la 23 Apr. 2016
Deoarece modificarea salariului minim incepand cu 1 mai 2016 este reglementata prin Hotararea nr. 1017 din 30 decembrie 2015 pentru stabilirea salariului de baza minim brut pe tara garantat in plata publicata in Monitorul Oficial cu numarul 987 din data de 31 decembrie 2015, prin care angajatorii se prezuma ca au luat la cunostinta de continutul modificarii, decizia colectiva ar trebuii sa fie inregistrata in registru pana la data de 1 mai 2016.

Alte intrebari despre Contract de munca

TOP RASPUNSURI 2020
Buna ziua! angajatorul are voie sa-mi planifice el concediu? adica sa-mi dea concediu in ce perioada vrea el?[citeste mai mult]
Publicat la data 26 Oct. 2020 1 raspuns
Cu ce data trebuie sa mi se acorde indemnizatia pentru titlu stiintific de doctor, avand in vedere ca am obtinut titlul...[citeste mai mult]
Publicat la data 28 Oct. 2020 2 raspunsuri
Am lucrat cinci ani in Italia cu carte de munc─?. Acum lucrez ??n ??nv─???─?m??nt. V─? rog frumos s─? ??mi spune??i...[citeste mai mult]
Publicat la data 28 Oct. 2020 1 raspuns