Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Perioada de preaviz se poate incheia mai repede?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua,

Mi-am depus demisia la firma unde lucrez; in demisie se specifica ca perioada de preaviz este de 20 de zile lucratoare dar dupa cinci zile de preaviz sefa mea m-a sunat si mi-a spus sa imi iau concediu de odihna urmatoarele 15 zile. Avand in vedere ca la locul nou de munca nu ma pot incadra decat dupa ce imi expira cele 20 de zile nu as putea solicita sa mi se plateasca zilele de concediu neefectuate si sa mi se incheie contractul de munca mai repede?

Irina Circa
 User  Irina Circa
a intrebat la 12 Mar. 2014
CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 13 Mar. 2014
Concediul de odihna este un drept al salariatului care se efectueaza in natura, dar in baza unei negocieri si a unei programari individuale. Angajatorul nu va poate impune cand anume sa intrati in concediu de odihna, perioada exacta, ar contraveni legii o astfel de masura.

In cazul demisiei (in situatia data) preavizul se poate incheia mai devreme daca angajatorul renunta partial la el, sau poate chiar sa nu mai fie efectuat daca acesta alege sa renunte total la el in temeiul art. 81 (7) din Codul muncii. Renuntarea la preaviz are la baza o optiune a angajatorului, dar puteti incerca sa propuneti acest lucru.

De platit zilele de concediu neefectuate se pot plati numai dupa incetarea raportului de munca, pana atunci nu.

Supsectez ca se incearca de fapt o evitare a compensarii celo 15 zile de concediu, dupa incetara contractului de munca, probabil din acest motiv se fac presiuni in privinta efectuarii concediului in timpul preavizului.

La noul loc de munca va puteti incadra si inainte sa inceteze acest contract, veti avea cumul de functii in baza art. 35 din Codul muncii republicat si oricum contractul de munca trebuie semnat si raportat catre ITM anterior inceperii activiatii. Daca intrati in CO de la locul de munca actual, puteti incepe sa lucrati la noul loc de munca, mai ales daca normele de lucru s-ar suprapune in cazul in care nu ati intra in concediu.

Alte intrebari despre Contract de munca

TOP RASPUNSURI 2020
Buna ziuaIn curand implinesc varsta de pensionare (barbat, 15.07.1955, 65 ani) si vreau sa stiu daca din momentul in...[citeste mai mult]
Publicat la data 31 Mai. 2020 1 raspuns
buna seara,adeverintele de vechime in munca necesare intocmirii dosarului de pensie se pot obtine de Casa de Pensii sau...[citeste mai mult]
Publicat la data 03 Iun. 2020 1 raspuns