ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

pot inceta un contract de munca cu data de 1 mai


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


buna ziua, am un angajat caruia ii expira contractul d emunca pe data de 1.05.2014, ultima zi de munca este 30.04.2014, ii pot face incetarea cu data de 1.05.2014 sau 2.05.2014?
Inceteaza cf art.56,1,i.
As vrea sa mai stiu daca ii pot face decizia cu o data anterioara deoarece spre exemplu 28.04.2014 in care sa specific data incetari 1/2.05.2014.


Mariana Tudor
 User  Mariana Tudor
a intrebat la 10 Apr. 2014
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 10 Apr. 2014
Da, puteti inceta contractul cu 1 mai, este perfect legal. Decizia de incetare se intocmeste de regula la data incetarii sau in ziua lucratoare imediat urmatoare. In cazul de fata, daca stiti sigur ca nu se va efectua o prelungire a contractului de munca, puteti intocmi decizia si mai devreme, dar nu va recomand sa operati in Revisal inainte de incetare in ideea ca exista posibilitatea sa apara perioade de suspendare pe baza unei decizii, precum CFP. Bine sa fiti pregatita pentru o astfel de situatie, decat sa va complicati apoi.

Alte intrebari despre Contract de munca

TOP RASPUNSURI 2022
Buna ziua! Cumnatul meu lucreaza la o firma ce distribuie muncitori in afara tarii. A venit la sfarsitul lunii iulie in...[citeste mai mult]
Publicat la data 29 Sep. 2022 1 raspuns