ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Pot sa anulez un Contract Colectiv de Munca?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua. Ma numesc Boldeanu Daniel si sunt presedintele unui sindicat micut. In luna aprilie 2012 am convenit cu conducerea companiei ca la noul C.C.M. sa nu se modifice nimic, singurele negocieri sa se faca pe sumele maririlor de salariu. S-a semnat noul C.C.M. dar la retranscrierea noului C.C.M. am aflat ca din vechiul C.C.M. s-a sters un articol care facea referire la Contractul pe ramura nr. 872 din 21.03.2007, de unde ma interesa Art. 80 si 81 din acest contract.
Am discutat cu conducerea si mi s-a explicat ca acel contract este abrogat si acele articole daca nu au fost cuantificate in noul contract s-au pierdut.
Pot sa recuperez cele doua articole tinand cont ca noul C.C.M. este la I.T.M pentru a fi inregistrat?
Va multumesc

Adaugata in: Contract de munca
Daniel Boldeanu
 User  Daniel Boldeanu
a intrebat la 30 Mai. 2012
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

3 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Predescu Ana la 01 Iun. 2012
Se poate incheia intr-adevar act aditional, insa orice modificare a CCM trebuie sa fie precedata de negociere pentru ca acest document nu poate fi modificat unilateral, numai regulamentul intern poate fi modificat unilateral, cu simpla consultare a reprezentantilor salariatilor.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Predescu Ana
 User Predescu Ana
a raspuns la intrebare la 31 Mai. 2012
Puteti incheia un act aditional, care , la randul lui , va fi inregistrat la ITM.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 31 Mai. 2012
Numai printr-o noua negociere, pentru ca CCM nu este un act incheiat unilateral precum regulamentul intern, ci in baza negocierii. Iar orice modificare in continutului lui se face urmand procedura de negociere a CCM.

Alte intrebari despre Contract de munca

Eroare conectare :