ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Revenire din ccc


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Va rog sa-mi spuneti daca revenirea din suspendare concediu crestere copil se face in ziua implinirii varstei de 2 ani a copilului sau in ziua urmatoaore implinirii varstei de 2 ani si cum se opereaza corect in revisal?

Adaugata in: Contract de munca
Georgeta-ana Turc
 User  Georgeta-ana Turc
a intrebat la 16 Nov. 2012
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

4 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului georgeta ganea la 19 Nov. 2012
Data de incetare a concediului crestere copil nu are nicio legatura cu continuitatea CIM. Acesta este doar suspendat, nu vorbim de incetare ca sa intervina acest concept, al continuitatii. El merge mai departe, daca nu intervine demisia, acordul partilor, incetarea de drept sau concedierea.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 19 Nov. 2012
Incetarea suspendarii o operati in Revisal in ziua imediat urmatoare datei de nastere a copilului. De exemplu, daca data de nastere a copilului este 01.12.2012, incetarea are loc in data de 02.12.2012 .
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns userului georgeta ganea la 16 Nov. 2012
Art. 16 din aoug 111 din 2010
(1)Plata indemnizaţiilor prevăzute la art. 2 alin. (1), respectiv la art. 5 alin. (1) şi art. 9 alin. (5) şi (6) ?ncetează cu ziua următoare celei ?n care:
a)copilul a ?mplinit v?rsta de un an sau, după caz, 2 ani, respectiv de 3 ani, ?n cazul copilului cu handicap;
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [1]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 16 Nov. 2012
Pentru ziua in care copilul implineste varsata de 2 ani parintele primeste indemnizatie crestere copil, reluarea activitatii se face cu ziua imediat urmatoare chiar daca este sambata, duminica sau sarbatoare legala. Se urmareste asigurarea continuitatii CIM.

Alte intrebari despre Contract de munca

Expertii nostri
Ioana Popa
Gratiela Petrescu Marius Ion adriana iancu Viviana Serni alexei delimart G Stancu
TOP RASPUNSURI 2022
Buna ziua,Doresc sa stiu daca dupa terminarea celor cinci ani de munca pe perioada determinata (trei plus unu plus unu)...[citeste mai mult]
Publicat la data 11 Ian. 2022 1 raspuns
Buna ziuaAs dori sa-mi spuneti cate puncte de pensie primesc pentru- 9 luni armata intre 1 octombrie 1980- 30 iunie...[citeste mai mult]
Publicat la data 14 Ian. 2022 5 raspunsuri