ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

REVISAL se aplica amenda chiar daca s-au facut corectii?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua,va rog mult sa ma ajutati cu raspunsul la umatoare intrebare:

Daca pentru un contract s-a facut o inregistrare eronata in REVISAL si transmisa online catre ITM. Eroarea a fost corectata si transmisa catre ITM.

Suntem pasibili de amenda ?

Andreea Puh
 User  Andreea Puh
a intrebat la 27 Ian. 2012
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

3 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Sandu Anghelache la 01 Feb. 2012
Luati legatura cu ei, direct, de preferat in scris. Daca ati depus deja un Revisal cu erori in el, informatii introduse gresit respectiv, si il trimiteti a doua oara corectat, fara sa le spuneti de gresala respectiva, se poate ca la un control mai atent sa considere prima varianta drept completata si transmisa gresit, incadrand-o astfel la contraventie, asa cum prevede HG 500/2011.

Art. 9 - HG 500/2011
1 Constituie contraventii urmatoarele fapte savarsite de angajatori, persoane fizice sau juridice:
e completarea registrului cu date eronate sau incomplete.

Nu se pot modifica Revisal deja transmise, fara sa ii anuntati in prealabil. Ei inregistreaza deja informatia respectiva sub un anumit cod iar odata cu retransmiterea aceluiasi Revisal veti avea doua coduri pentru aceeasi baza de date, chair daca il transmiteti cu o litera din numele salariatului corectata, spre exemplu.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Sandu Anghelache
 User Sandu Anghelache
a raspuns userului Ioana Popa la 31 Ian. 2012
``Va rog sa fiti mai concreta ce inseamna acordul inspectorilor ITM?? adica sa-i solicit scris/spun celui de la ghiseu va rog pot sa modific xx rubrica????Ce fac daca cel de serviciu la ghiseu nu are un raspuns concret ci doar unul evaziv??Va rog un raspuns cu precizari art....... alin.....Multumesc..
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 27 Ian. 2012
Daca ati avut acorudul inspectorilor ITM sa operati corectura asupra respectivei informatii, atunci nu ar trebui sa intampinati probleme. Insa daca ati transmis corectura fara sa anuntati ITM se poate ca insepctorii sa sanctioneze transmiterea Revisal cu erori, aceasta reprezentand contraventie asa cum prevede HG 500/2011.

Alte intrebari despre Contract de munca

TOP RASPUNSURI 2021
In data de 01.12.1999 am iesti la pensie cu o vechime in munca ce 35 ani si 4 luni din care 3 ani si 22 zile in sistem...[citeste mai mult]
Publicat la data 25 Nov. 2021 4 raspunsuri
Am lucrat in invatamant si din totdeauna am avut ore suplinite, care nu au fost evidentiate in cartea de munca .Pot...[citeste mai mult]
Publicat la data 26 Nov. 2021 1 raspuns