ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Se mai acorda un salariu mediu pe unitate la nasterea unui copil?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Lucrez in invatamant si am nascut in decembrie 2010. Am depus o cerere catre primarie pt acordarea acestui drept . Primaria a plasat responsabilitatea pe spatele scolii. Eu de unde imi primesc dreptul? Se mai acorda acest drept?

Adaugata in: Contract de munca
Alina Radu
 User  Alina Radu
a intrebat la 23 Feb. 2012
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

4 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Alina Radu
 User Alina Radu
a raspuns userului Ioana Popa la 23 Feb. 2012
Am inteles. Multumes pt raspunsuri, dar am nascut in decembrie 2010. Din 2011 nu se mai acorda, am inteles, dar eu am nascut pana ca legea sa pice. N u este dreptul meu?????

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului alina radu la 23 Feb. 2012
Contractul a fost denuntat in luna decembrie, din acest motiv nu a fost prelungit. Prevederile CCMUN nu se mai aplica. Daca in CCM la nivel de unitate sau Regulament intern nu apare o astfel de prevedere, el nu se acorda. Practic angajatorul nu este constrans de lege in acest sens. CCMUN nu prevedea in cat timp sa luati acesti bani.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Alina Radu
 User Alina Radu
a raspuns userului Ioana Popa la 23 Feb. 2012
Acest salariu unic a fost specificat in Contractul Colectiv de munca unic la nivel national intre anii 2007- 2010, art.51, lit c. in invatamant era prevazut acest salariu. Eu am nascut in decembrie 2010. Nu ma incadrez? Stiu ca pot ridica banii in 3 ani de la nasterea copilului.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 23 Feb. 2012
Acest salariu nu se mai acorda, daca nu este prevazut in contractul colectiv aplicabil sau regulament intern, el fiind initial prevazut in contractul colectiv de munca unic la nivel national, contract care a fost denuntat la finele anului 2010. Astfel acest contract nu mai este in vigoare din 2011, de la inceputul anului. Daca in nici unul dintre cele doua documente amintite nu este specificat acest lucru, atunci acest salariu nu se acorda.

Alte intrebari despre Contract de munca

TOP RASPUNSURI 2021