ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Baza de calcul concediu medical


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Am urmatoarea situatie :Angajat, veniturile lunare din ultimile 6 luni: dec.2010=11500; ian.2011=8625; feb2011=8625; martie 2011=9522; aprilie 2011=5000; mai 2011=5656.
Angajator: Lunar: nr. asigurati lunar=40 in care ma regsesc si eu ca asigurat; Fond salarii realizat lunar= 35000in care se regasesc si sumele enumerate mai sus;
Contributie pentru concedii si indemnizatii0,85%=35000*0.85%=298 lei lunarbaza de calcul a contributiei pentru concedii si indemnizatiinumarul asigurati*12*salar minim brut pe tara garantat in plata.
Care este suma veniturilor lunare din cele 6 luni pe baza carora mi se calculeaza indemnizatia de concediu medical? contributia pentru concedii si indemnizatii fiind calculata la fondul de salarii




Tatiana Iliescu
 User  Tatiana Iliescu
a intrebat la 30 Sep. 2011
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

2 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Predescu Ana la 04 Ian. 2012
Potrivit ART. 6 - OUG 158/2010:

1 Persoanele juridice sau fizice prevazute la art. 5 au obligatia sa calculeze si sa vireze casei de asigurari de sanatate cota de contributie pentru concedii si indemnizatii; acestea au obligatia sa anunte lunar casei de asigurari de sanatate schimbarile de natura sa modifice elementele de calcul pentru plata contributiei.
2 Persoanele juridice sau fizice prevazute la art. 5 lit. a au obligatia platii cotei de contributie pentru concedii si indemnizatii de 0,85%, aplicata la fondul de salarii realizat, cu respectarea prevederilor legislatiei financiar-fiscale in materie. Prin fond de salarii realizat, in sensul prezentei ordonante de urgenta, se intelege totalitatea sumelor utilizate de un angajator pentru plata drepturilor salariale sau de natura salariala.

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [1]
Predescu Ana
 User Predescu Ana
a raspuns la intrebare la 04 Ian. 2012
Baza de calcul nu poate depasi 12*670lei=8.040.

Alte intrebari despre Contributii sociale

Expertii nostri
Ioana Popa
alexei delimart violeta Georgescu Radu Anton adriana iancu Marius Ion G Stancu
TOP RASPUNSURI 2021
In data de 01.12.1999 am iesti la pensie cu o vechime in munca ce 35 ani si 4 luni din care 3 ani si 22 zile in sistem...[citeste mai mult]
Publicat la data 25 Nov. 2021 4 raspunsuri
Am lucrat in invatamant si din totdeauna am avut ore suplinite, care nu au fost evidentiate in cartea de munca .Pot...[citeste mai mult]
Publicat la data 26 Nov. 2021 1 raspuns