Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu

CCC pentru bunica


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


As dori sa stiu: daca as vrea sa am un copil si nu as avea posibilitatea sa stau eu in concediu pentu copil, poate mama mea sa intre in concediu in locil meu sa stea cu copilul?

Mocanu Marioara
 User  Mocanu Marioara
a intrebat la 28 Oct. 2013
SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

2 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Ioana Popa la 28 Oct. 2013
Art. 8 - OUG 111/2010 cu modificarile si completarile ulterioare
(1) De indemnizaţia lunară şi stimulentul de inserţie prevăzute de prezenta ordonanţă de urgenţă beneficiază oricare dintre părinţii fireşti ai copilului, ?n raport cu opţiunea exprimată conform art. 2 alin. (1), dacă ?ndeplineşte condiţiile de acordare prevăzute de prezenta ordonanţă de urgenţă.
(2) Beneficiază de aceleaşi drepturi şi una dintre persoanele care a adoptat copilul, căreia i s-a ?ncredinţat copilul ?n vederea adopţiei sau care are copilul ?n plasament ori ?n plasament ?n regim de urgenţă, cu excepţia asistentului maternal profesionist care poate beneficia de aceste drepturi numai pentru copiii săi, precum şi persoana care a fost
numită tutore.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 28 Oct. 2013
Nu, in niciun caz. Concediul si indemnizatia pentru crestere copil, precum si stimulentul de insertie sunt drepturi acordate doar parintilor firesti ai copilului. Nu pot beneficia alte persoane de acest drept.

Poate intra insa tatal, daca indeplineste conditiile de acordare. Iar daca mama dvs este pensionara sau nu lucreaza, poate fi oricum lasat in grija ei, dar nu va primi indemnizatia care se cuvine parintilor.

Alte intrebari despre Contributii sociale

TOP RASPUNSURI 2019
Buna ziua! Am un salariat care a cerut suspendare pentru probleme personale timp de 3 luni, acceptata de catre angajator...[citeste mai mult]
Publicat la data 18 Iun. 2019 2 raspunsuri
In data de 12.06. mi-am inaintat demisia la firma X, aceasta notificare fiind pentru demisie fara preaviz, incepand cu...[citeste mai mult]
Publicat la data 19 Iun. 2019 3 raspunsuri
Buna ziua!Sunt nascuta in 21.03.1962 si sunt angajata din 9.10.1981 si am lucrat in grupa a II-a timp de 19 ani 5 luni...[citeste mai mult]
Publicat la data 20 Iun. 2019 2 raspunsuri
Dupa un proces inceput in anul 2017 , am obtinut o hotarare judecatoreasca favorabila, in luna februarie 2019. In luna...[citeste mai mult]
Publicat la data 18 Iun. 2019 1 raspuns
Revin cu o intrebare pentru mai multe lamuriri. Daca un salariat care se afla in suspendare CIM pentru o perioada de un...[citeste mai mult]
Publicat la data 18 Iun. 2019 4 raspunsuri
Buna ziua, Am sa prezint urmatorul caz : profesor titular incadrat pe perioada nedeterminata pe o norma intreaga ( 18...[citeste mai mult]
Publicat la data 20 Iun. 2019 2 raspunsuri