ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Coasigurati ambii parinti


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua, va rog sa-mi spuneti (tatalui i se termina ajutorul somaj luna ce vine), daca ambii parinti ai unui salariat pot fi coasiguratii acestuia si ce documente trebuie sa aduca acestia?
Va multumesc.

Rodica Sireteanu
 User  Rodica Sireteanu
a intrebat la 31 Oct. 2012
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

2 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Ioana Popa la 31 Oct. 2012
Pe site-ul Casei Nationale se Sanantate regasiti si informatii privind modalitatile prin care parintii vor putea face ulterior dovada calitatii lor de coasigurati.

http://www.cnas.ro/intrebari-frecvente/cum-dovedesc-calitatea-de-asigurat-

Dupa trecerea parintilor in intretinere, salariatului in cauza i se va calcula deducerea personala conform Codului fiscal, in raport cu numarul de persoane declarate in intretinere.

ART. 56 Deducere personala - Legea 571/2003 privind Codul fiscal

(1) Persoanele fizice prevazute la art. 40 alin. (1) lit. a) si alin. (2) au dreptul la deducerea din venitul net lunar din salarii a unei sume sub forma de deducere personala, acordata pentru fiecare luna a perioadei impozabile numai pentru veniturile din salarii la locul unde se afla functia de baza.

(2) Deducerea personala se acorda pentru persoanele fizice care au un venit lunar brut de pana la 1.000 lei inclusiv, astfel:

- pentru contribuabilii care nu au persoane in intretinere - 250 lei;

- pentru contribuabilii care au o persoana in intretinere - 350 lei;

- pentru contribuabilii care au doua persoane in intretinere - 450 lei;

- pentru contribuabilii care au trei persoane in intretinere - 550 lei;

- pentru contribuabilii care au patru sau mai multe persoane in intretinere - 650 lei.

Pentru contribuabilii care realizeaza venituri brute lunare din salarii cuprinse intre 1.000,01 lei si 3.000 lei, inclusiv, deducerile personale sunt degresive fata de cele de mai sus si se stabilesc prin ordin al ministrului finantelor publice.

Pentru contribuabilii care realizeaza venituri brute lunare din salarii de peste 3.000 lei nu se acorda deducerea personala.

(3) Persoana in intretinere poate fi sotia/sotul, copiii sau alti membri de familie, rudele contribuabilului sau ale sotului/sotiei acestuia pana la gradul al doilea inclusiv, ale carei venituri, impozabile si neimpozabile, nu depasesc 250 lei lunar.

(4) in cazul in care o persoana este intretinuta de mai multi contribuabili, suma reprezentand deducerea personala se atribuie unui singur contribuabil, conform intelegerii intre parti.

(5) Copiii minori, in varsta de pana la 18 ani impliniti, ai contribuabilului sunt considerati intretinuti.

(6) Suma reprezentand deducerea personala se acorda pentru persoanele aflate in intretinerea contribuabilului, pentru acea perioada impozabila din anul fiscal in care acestea au fost intretinute. Perioada se rotunjeste la luni intregi in favoarea contribuabilului.

(7) Nu sunt considerate persoane aflate in intretinere:

a) persoanele fizice care detin terenuri agricole si silvice in suprafata de peste 10.000 mp in zonele colinare si de ses si de peste 20.000 mp in zonele montane;

b) persoanele fizice care obtin venituri din cultivarea si din valorificarea florilor, legumelor si zarzavaturilor in sere, in solarii special destinate acestor scopuri si/sau in sistem irigat, din cultivarea si din valorificarea arbustilor, plantelor decorative si ciupercilor, precum si din exploatarea pepinierelor viticole si pomicole, indiferent de suprafata.

(8) Deducerea personala determinata potrivit prezentului articol nu se acorda personalului trimis in misiune permanenta in strainatate, potrivit legii.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 31 Oct. 2012
Da, sigur ca pot. Documentele necesare pentru inregistrarea lor ca si coasigurati sunt:

- cerere depusa de angajat prin care solcita acest lucru,
- declaratia data pe propria raspundere din care sa rezulte ca parintii se afla in intretinere,
- CI / BI ale parintilor
- adeverinta eliberata de Administratia Financiara din care sa rezulte faptul ca parintii nu realizeaza venituri supuse impozitului

Coasiguratii vor fi inregistrati si in Declaratia 112 de catre angajator.

Ulterior, angajatului i se poate elibera o adeverinta care sa ateste ca parintii sunt coasigurati pe asigurarea lui sociala de sanatate:

ADEVERINŢĂ
Prin prezenta se certifică faptul că domnul/doamna ......................., CNP ....................,
act de identitate ...... seria ......... nr. ......., eliberat de ............ la data de ............, cu domiciliul
?n ..........., str. ................... nr. ..., bl ..., ap ..., sectorul/judeţul ..........., are calitatea de salariat
şi i s-a reţinut şi virat lunar contribuţia pentru asigurările sociale de sănătate, potrivit Legii nr.
95/2006 privind reforma ?n domeniul sănătăţii, cu modificările şi completările ulterioare.
Persoana mai sus menţionată figurează ?n evidenţele noastre cu următorii coasiguraţi
(soţ/soţie, părinţi, aflaţi ?n ?ntreţinere):
1. Nume, prenume, ............................. CNP ......................
2. Nume, prenume, ............................. CNP ......................
3. Nume, prenume, ............................. CNP ......................
Prezenta adeverinţă are o perioadă de valabilitate de 3 luni de la data emiterii




Alte intrebari despre Contributii sociale

Expertii nostri
violeta Georgescu
Marius Ion Gratiela Petrescu adriana iancu George Andreescu Radu Anton Ioana Popa
TOP RASPUNSURI 2022