ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Contributie CAS


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Va rog sa imi spuneti daca contributia CAS se calculeaza altfel pentru veniturile din 5 cifre? Are cineva vreun angajat cu salariu 10.000 lei, ca sa imi spuna cat ii calculeaza programul de salarii, CAS-ul?a

Nu intreb intamplator, va rog!

Adaugata in: Contributii sociale
Gabriela Arghir
 User  Gabriela Arghir
a intrebat la 14 Mai. 2013
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

5 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Anca Anca
 User Anca Anca
a raspuns la intrebare la 16 Mai. 2013
Este cumva un post disponibil ? (RU)

ananasbun@yahoo.com
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns userului gabriela Arghir la 15 Mai. 2013
5 salarii medii brute pe tara inseamna 5*2223=11115 lei.CAS se calculeaza pana la nivelul acestui plafon.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului gabriela Arghir la 15 Mai. 2013
Cu multa placere, ma bucur ca v-a fost de ajutor :)
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Gabriela Arghir
 User Gabriela Arghir
a raspuns userului Ioana Popa la 15 Mai. 2013
Asa este.Aveti dreptate.Ce depaseste 5 salarii medii brute,nu se mai retine.Adica asta este max.
Va multumesc!
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 15 Mai. 2013
Cred ca v-ar ajuta urmatoarele articole din Codul fiscal, legea Legea 571/2003 cu modificarile si completarile ulterioare. Contributia CAS este plafonata, cf. Codului Fiscal. La finalul legii, in normele de aplicare a art. 286^5 gasiti si un model de calcul (codul fiscal este prezent pe site-ul ANAF, impreuna cu normele de aplicare).

ART. 296^5 Baza de calcul al contribuţiilor sociale datorate de angajatori, entităţi asimilate angajatorului şi orice plătitor de venituri de natură salarială sau asimilate salariilor.

(1) ?n sistemul public de pensii, ?n cazul contribuabililor prevăzuţi la art. 296^3 lit. e) şi g), baza lunară de calcul o reprezintă suma c?ştigurilor brute realizate de persoanele prevăzute la art. 296^3 lit. a) şi b). Baza de calcul nu poate fi mai mare dec?t produsul dintre numărul asiguraţilor pentru care angajatorul datorează contribuţie diferenţiată ?n funcţie de condiţiile de muncă, din luna pentru care se calculează această contribuţie datorată bugetului asigurărilor sociale de stat şi valoarea corespunzătoare a de 5 ori c?ştigul salarial mediu brut.


ART. 296^3 Contribuabilii sistemelor de asigurări sociale

Contribuabilii sistemelor de asigurări sociale sunt, după caz:

e) persoanele fizice şi juridice, care au calitatea de angajatori, precum şi entităţile asimilate angajatorului, care au calitatea de plătitori de venituri din activităţi dependente, at?t pe perioada ?n care persoanele prevăzute la lit. a) şi b) desfăşoară activitate, c?t şi pe perioada ?n care acestea beneficiazǎ de concedii şi indemnizaţii de asigurări sociale de sănătate;

g) orice plătitor de venituri de natură salarială sau asimilate salariilor.

?n situaţia depăşirii acestui plafon, ?n cazul persoanelor prevăzute la art. 296^3 lit. e) şi g), care datorează contribuţie la bugetul asigurărilor sociale de stat, diferenţiată ?n funcţie de condiţiile de muncă, baza de calcul la care se datorează această contribuţie, corespunzătoare fiecărei condiţii de muncă, se stabileşte proporţional cu ponderea, ?n total bază de calcul, a c?ştigurilor salariale brute realizate ?n fiecare dintre condiţiile de muncă.

Alte intrebari despre Contributii sociale

TOP RASPUNSURI 2021
Pot intocmi dosarul de pensionare pentru o salariata care indeplineste conditiile standard in luna ianuarie 2022 in baza...[citeste mai mult]
Publicat la data 23 Oct. 2021 1 raspuns
se calculeaza pensia dupa salariul brut realizat in fiecare luna ,am lucrat la foc continuu si salariul era diferit de...[citeste mai mult]
Publicat la data 22 Oct. 2021 1 raspuns
Buna ziua,va rog sa-mi spuneti, daca mama mea, pensionara cu pensia minima de 800 lei, poate beneficia de pensie de...[citeste mai mult]
Publicat la data 22 Oct. 2021 8 raspunsuri
Buna ziua am 14ani ??n grupa 2 de munca cu 75% de c????i ani beneficiez reducere .??i la c?nd pot iesi anticipat la...[citeste mai mult]
Publicat la data 26 Oct. 2021 2 raspunsuri
Buna ziua,In cazul in care sotia ramasa vaduva are o pensie sum 1000 ron si sotul a decedat in sept 2021, ea poate...[citeste mai mult]
Publicat la data 25 Oct. 2021 1 raspuns
Pensie anticipata la 60 de ani daca indepliniti conditia de stagiu de 43 ani, fara stagiul asimilat(aramata, cursuri...[citeste mai mult]
Publicat la data 28 Oct. 2021 4 raspunsuri