ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Maternitate


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua. Sunt insarcinata in 12 saptamani, si ar trebui sa nasc in luna mai 2013. Pe cartea de munca am un salariu de 1300 ron brut (946 net) + tichete de masa (intre 20 si 23/ luna in functie de zilele lucratoare ale lunii), cu norma de 8 ore pe perioada nedeterminata. De la 1 noiembrie 2012 m-am mai angajat la o firma 2 ore/zi, pe perioada nedeterminata salariul brut 500 ron/luna, net 389. La calculul indemnizatiei de maternitate respectiv indemnizatie crestere copil se cumuleaza ambele salarii si tichetele? Cati bani ar trebui sa iau pe luna? Va multumesc frumos.

Corina Cioveie
 User  Corina Cioveie
a intrebat la 05 Nov. 2012
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

2 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Corina Cioveie
 User Corina Cioveie
a raspuns userului Ioana Popa la 05 Nov. 2012
Multumesc frumos pentru raspuns.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 05 Nov. 2012
Indemnizatia pentru concediul medical de maternitate este calculata de fiecare angajator, in functie de contributia platita.

OUG 158/2005 privind concediile si indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate spune:

Art. 33. - Pentru persoana asigurata care se afla in doua sau mai multe situatii prevazute la art. 1 alin. (1) lit. A si B si care desfasoara activitatea la mai multi angajatori, la fiecare fiind asigurata conform prezentei ordonante de urgenta, indemnizatiile se calculeaza si se platesc, dupa caz, de fiecare angajator.

Normele de aplicare a OUG 158/2005:

Art. 72. - (1) Pentru persoana care se afla in doua sau mai multe situatii dintre cele prevazute la art. 1 alin. (1) lit. A si B din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 158/2005, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 399/2006, cu modificarile si completarile ulterioare, si care desfasoara activitatea la mai multi angajatori, la fiecare fiind asigurata conform acestei ordonante de urgenta, indemnizatiile se calculeaza si se platesc, dupa caz, de fiecare angajator. in aceasta situatie primele doua exemplare originale ale certificatului de concediu medical se prezinta spre calcul angajatorului la care asiguratul are venitul cel mai mare, iar la celalalt/ceilalti angajator/angajatori se prezinta cele doua exemplare in copii certificate de catre medicul prescriptor.

(2) Pe copiile certificate se va inscrie Ā«Conform cu originalulĀ» si se va aplica stampila unitatii, parafa si semnatura medicului prescriptor, precum si, dupa caz, parafa si semnatura medicului sef de sectie, in cazul concediului medical acordat la externare pentru o perioada mai mare de 7 zile.

(3) Angajatorii platitori au obligatia respectarii prevederilor art. 1.


Tichetele de masa nu intra in calculul indemnizatiei de maternitate pentru ca nu se plateste contributia pentru concedii si indemnizatii, ele sunt doar impozitate.

In cazul indemnizatiei pentru concediul crestere copil, acesta se va calcula pe baza mediei veniturilor nete realizate in ultimele 12 luni anterioare nasterii copilului, cunatumul fiind de 85% din aceasta medie. Intra in calcul indemnizatiei toate veniturile nete, adica ambele salarii, tichetele de masa, prime, sporuri etc, precum si indemnizatia acordata pentru concediul de maternitate sau alte indemnizatii medicale / de somaj daca au existat din ultimele 12 luni anterioare nasterii.

Alte intrebari despre Contributii sociale

TOP RASPUNSURI 2022
Buna ziuaAs dori sa-mi spuneti cate puncte de pensie primesc pentru- 9 luni armata intre 1 octombrie 1980- 30 iunie...[citeste mai mult]
Publicat la data 14 Ian. 2022 8 raspunsuri