ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Persoane cu handicap inregistrate ca si PFI


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Lucrez in domeniul asigurarilor cu contract de mandat din 2013. Sunt persoana cu handicap accentuat. Pana in 2016 cand s-au adus modificari codului fiscal am fost scutit de impozit pe venit (16%).
Acum sunt obligat sa ma inregistrez ca si PFA, PFI sau SRL. Pentru veniturile mele de aproximativ 600 lei pe luna am fost sfatuit sa ma inregistrez ca si PFI.
Mi s-a spus ca voi fi scutit de impozit in continuare, dar mi-a venit de la ANAF decizia de impunere imi scrie ca trebuie sa platesc si impozit. Care impreuna cu toate taxele ajunge la 330lei, jumatate din venitul meu.

As vrea sa stiu daca SUNT sau NU scutit de impozit ?


Adrian Rus
 User  Adrian Rus
a intrebat la 23 Feb. 2016
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

3 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Adriana Iancu
 Expert Adriana Iancu
a raspuns userului Adrian Rus la 25 Feb. 2016
Noul Cod fiscal:
ART. 60 - Scutiri
Sunt scutiţi de la plata impozitului pe venit următorii contribuabili:
1. persoanele fizice cu handicap grav sau accentuat, pentru veniturile realizate din:
a) activităţi independente, realizate în mod individual şi/sau într-o formă de asociere;
b) salarii şi asimilate salariilor, prevăzute la art. 76 alin. (1) - (3);
c) pensii;
d) activităţi agricole, silvicultură şi piscicultură, altele decât cele prevăzute la art. 105, realizate în mod individual şi/sau într-o formă de asociere fără personalitate juridică;

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Adrian Rus
 User Adrian Rus
a raspuns userului adriana iancu la 24 Feb. 2016
Va multumesc pentru raspuns.
Daca va rog frumos imi puteti spune si numarul legii sau articolul ? Unii mi-au spus ca daca esti PFI nu esti scutit altii au spus ca esti.
Doamna de la ANAF nu stie si raspunsul ei in momentul cand am depus actele a fost "eu le pun toate la un loc si poate se uita cineva peste ele".
Nu sunt genul de persoana care sa faca scandal dar mi-a cazut cam prost si daca tot ma duc din nou sa ii arat si unde scrie. Poate de data aceasta o sa se uite cineva peste ele.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Adriana Iancu
 Expert Adriana Iancu
a raspuns la intrebare la 24 Feb. 2016
Sunt scutite de plata impozitului pe venituri persoanele cu handicap grav si accentuat.

Alte intrebari despre Contributii sociale

TOP RASPUNSURI 2021
In acest moment locuiesc in Canada. Vreau sa ma intorc anul viitor. Anul acesta vreau sa mi fac buletin flotant in...[citeste mai mult]
Publicat la data 17 Iun. 2021 1 raspuns