ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Plata concediu medical


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema: pe data de 1 decembrie 2012 firma a falimentat, verisoara mea care este angajata la aceasta firma a nascut pe data de 29.11.2012, imi puteti spune va rog, cine va plati concediul medical pana cand va intra in concediu de crestere si ingrijire copil si cum trebuie procedat?

Va multumesc anticipat!

Adaugata in: Contributii sociale
Daniela Alina
 User  Daniela Alina
a intrebat la 04 Dec. 2012
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

7 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Daniela Alina
 User Daniela Alina
a raspuns userului Ioana Popa la 04 Dec. 2012
ok, va multumesc frumos pentru raspuns!

o zi buna va doresc!
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [2] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Daniela Alina la 04 Dec. 2012
Indemnizatia crestere copil nu presupune stagiu de cotizare, ci realizarea veniturilor profesionale in ultimele 12 luni anterioare nasterii, iar pe baza acestor venituri se va calcula indemnizatia crestere copil (valoarea lor neta).

Casa de sanatate ii poate elibera o adeverinta privind concediul medical. Angajatorul va completa o adeverinta cu veniturile realizate pana la data falimentului, ar fi bine sa ia legatura cu el. Daca nu se poate asa, poate incerca sa obtina o dovada de la ANAF cu veniturile realizate in ultimele 12 luni pana la nastere.

Art. 6 - HG 52/2011 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a prevederilor OUG nr. 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor:

(5) Actele doveditoare privind realizarea de venituri, precum si nivelul lunar, trimestrial sau anual al acestora, eliberate de angajator sau de organele competente, sunt, dupa caz, urmatoarele:
a) dovada eliberata de angajator sau de entitatile asimilate angajatorului, care au calitatea de platitori de venituri supuse impozitului, din care sa rezulte ca persoana indreptatita a realizat timp de 12 luni in ultimul an anterior nasterii copilului venituri din salarii, sau, dupa caz, de autoritatea competenta, in caz de dizolvare, faliment ori lichidare judiciara a angajatorului;

Autoritatea competenta ar fi ANAF.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Daniela Alina
 User Daniela Alina
a raspuns userului Ioana Popa la 04 Dec. 2012
Ok, deci trebuie sa mearga ea sa depuna concediul medical la casa de sanatate pentru continuarea platii concediului medical, dupa cele 42 de zile de concediu medical la care are dreptul dupa nasterea copilului; ii va elibera casa de sanatate adeverinta cu stagiu de cotizare pentru completarea dosarului de indemnizatie?!
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Daniela Alina la 04 Dec. 2012
Ulterior va putea intra in concediu crestere copil, pe baza veniturilor realizate in ultimele 12 luni anterioare nasterii, in care va intra si indemnizatia pentru concediul de maternitate prenatal.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Daniela Alina la 04 Dec. 2012
Daca se afla deja in concediu de maternitate, atunci nu este necesar sa intre in somaj. Trebuie sa se adreseze casei de sanatate pentru continuarea platii concediului medical, falimentul firmei nu ii va afecta acest concediu pentru ca el este platit integral de FNUASS. Dar trebuie sa ia legatura cu ei.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Daniela Alina
 User Daniela Alina
a raspuns userului georgeta ganea la 04 Dec. 2012
Are peste 12 luni de cotizare, dar presupun ca trebuie anuntata de catre angajator in legatura cu documentele care vor completa dosarul de somaj, nu?!
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 04 Dec. 2012
Poate depune dosar de somaj daca are stagiu de cotizare de 12 luni in ultimele 24.AJOMF va prelua in plata concediul medical de maternitate.Dosarul trebuie depus in 10 zile calendaristice de la data incetarii sa poata beneficia de plata drepturilor cu data incetarii.In caz ca nu are drept de somaj, prezinta concediul medical la casa teritoriala de sanatate pentru plata acestuia.

Alte intrebari despre Contributii sociale

TOP RASPUNSURI 2022
Buna ziuaAs dori sa-mi spuneti cate puncte de pensie primesc pentru- 9 luni armata intre 1 octombrie 1980- 30 iunie...[citeste mai mult]
Publicat la data 14 Ian. 2022 8 raspunsuri