Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu

Salariat, beneficiar de pensie militara de serviciu- contributii


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


In cazul unui angajat cu contract de munca neintrerupt din anul 2010, fost cadru militar care beneficiaza de pensie militara de serviciu ( din anul 2009), caruiai de la data angajarii si in prezent i se retin contributii la fondul de pensii, de sanatate si la somaj:
Va beneficia de inca o pensie de stat dupa implinirea varstei de 65 ani?
Daca da, in ce conditii?
Daca nu, este corect sa plateasca contributii la fondul de pensie si somaj?
Multumesc!

Geanina Grecu
 User  Geanina Grecu
a intrebat la 21 Feb. 2019
SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

3 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns userului georgeta ganea la 21 Feb. 2019
Art. 107 DIN lEGEA 263 DIN 2010
;;'
;;.
(4) Pensionarii pentru limita de varsta care, dupa data inscrierii la pensie, realizeaza stagiu de cotizare, pot solicita recalcularea pensiei, in conditiile legii.
(5) Sumele rezultate in urma aplicarii prevederilor alin. (3) si (4) se acorda incepand cu luna urmatoare celei in care a fost inregistrata solicitarea.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Geanina Grecu
 User Geanina Grecu
a raspuns userului georgeta ganea la 21 Feb. 2019
Multumesc, doamna Ganea! Intrebarea mea vine dupa ce am aflat ca pensia militara nu poate fi recalculata niciodata prin valorificarea stagiului de cotizare realizat in alt sistem decat cel militar. Daca este asa cum spuneti dumneavoastra, va rog sa-mi precizati baza legala, Va multumesc anticipat si va dorec o zi buna!
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 21 Feb. 2019
Pensiile se pot recalcula cu valorificarea stagiului de cotizare realizat urmare platii contributiilor de asigurari sociale pe baza unei cereri adresate casei de pensii.Somaj nu trebuie sa platiti nici dvs. ,nici angajatorul deoarece fiind pensionar , la o eventuala incetare a raportului de munca nu puteti deveni somer

Alte intrebari despre Contributii sociale

Expertii nostri
Ioana Popa
Gratiela Petrescu George Andreescu Viviana Serni violeta Georgescu alexei delimart Marius Ion
TOP RASPUNSURI 2019
AM O VECHIME DE 45 ANI .Cum se calculeaza valoarea pensiei daca conform legii este calculata la 35 ani?[citeste mai mult]
Publicat la data 24 Iun. 2019 1 raspuns
Buna ziua!Sunt nascuta in 21.03.1962 si sunt angajata din 9.10.1981 si am lucrat in grupa a II-a timp de 19 ani 5 luni...[citeste mai mult]
Publicat la data 20 Iun. 2019 2 raspunsuri
Buna ziua, Am sa prezint urmatorul caz : profesor titular incadrat pe perioada nedeterminata pe o norma intreaga ( 18...[citeste mai mult]
Publicat la data 20 Iun. 2019 2 raspunsuri