Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Beneficiez de asigurare de sanatate si de indemnizatie de crestere copil


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Daca nu lucrez, beneficiez de asigurare si de indemnizatia de crestere copil in cazul in care sunt gravida si doar sotul lucreaza cu contract nedeterminat?

Mihaela Vranciu
 User  Mihaela Vranciu
a intrebat la 12 Iul. 2011
CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Gratiela Petrescu
 Consultant Gratiela Petrescu
a raspuns la intrebare la 21 Iun. 2011
Va veti incadra in prevederile art. 213 din Legea 95/2006 privind reforma ??n domeniul s??n??t????ii, alin. 1 lit f femeile ??ns??rcinate ??i l??uzele, dac?? nu au nici un venit sau au venituri sub salariul de baz?? minim brut pe ??ar??.

Dar trebuie ca in cele 12 luni premergatoare nasterii sa aveti venituri impozabile din salarii, activitati independente sau agricole sau perioade asimilate somaj indemnizat, concediu medical, concediu de maternitat, elev, student la zi etc..

Poate intra sotul in CCC.

Alte intrebari despre Contributii

TOP RASPUNSURI 2020
O angajata cu CIM pe durata nedeterminata, cu norma intrega de 8 ore/zia avut concediu medicaldin data de 20.10.2019...[citeste mai mult]
Publicat la data 26 Mai. 2020 2 raspunsuri
Buna ziua !Am o problema pentru care sunt trimis de " cunoscatori " la " cineva de la o casa de pensii " . Dar nu e...[citeste mai mult]
Publicat la data 27 Mai. 2020 2 raspunsuri