ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

contract de munca


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Pot merge si la fisc sa cer o fisa fiscala? Sau treb sa o cer angajatorului pt a vedea daca mi s-au platit contributiile? Va rog sa ma invatati ce anume sa ii cer angajatorului? Ma poate refuza? Multumesc

Adaugata in: Contributii
Mya Mya
 User  Mya Mya
a intrebat la 06 Apr. 2014
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

5 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului mya mya la 08 Apr. 2014
Nu are nicio legatura contributia la sanatate cu acordarea concediului pentru crestere copil, pe baza ei se acorda concediu de maternitate, este altceva. Daca sunt sau nu platite contributiile catre CASS puteti intreba la Casa de Sanatate. Iar in situatia in care sunt restante angajatorul va fi pus in situatia de a plati aceste sume retroactiv. Solictiati o adeverinta sau o fisa fiscala.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Mya Mya
 User Mya Mya
a raspuns userului Ioana Popa la 07 Apr. 2014
Am inteles...dar ma refer daca angajatorul nu a platit la sanatate, cum e pt indemnizatie se retrag singuri banii pt sanatate etc..nu stiu cum sta treaba de aia intreb! Multumesc
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului mya mya la 07 Apr. 2014
Indemnizatia crestere copil nu se acorda in functie de contributiile platite sau nu de catre angajator. La baza ei se afla veniturile impozabile, realizate in cele 12 luni anterioare datei nasterii copilului, sau veniturile asimilate conform art. 2 din OUG 111/2010. Puteti consulta continutul lui si aici - http://clublegislatiamuncii.manager.ro/codul-muncii/indemnizatie-pentru-cresterea-copilului-7288.html
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Mya Mya
 User Mya Mya
a raspuns userului Ioana Popa la 07 Apr. 2014
As avea nevoie sa fiu eu sigura ca mi a platit toate contributiile..si nu am probleme cand treb sa i au indemnizatia pt crestere copil.as putea sa cer?va multumesc
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 07 Apr. 2014
Nu va elibereaza fiscul o fisa fiscala, ci o adeverinta cu veniturile realizate pe o anumita perioada de timp. Fisele fiscale nu mai exista, ele au fost inlocutie cu D205, care se completeaza si depune de catre angajator la ANAF. Cereti angajatorului o adeverinta cu veniturile realizate si contributiile platite, el va poate elibera acest tip de document fara probleme. Depinde si pentru ce aveti nevoie, unele nu se elibereaza de angajator altele da.

Alte intrebari despre Contributii

TOP RASPUNSURI 2021
Buna ziua!Va prezint urmatoarea situatie:Barbat, 60 de ani, pensionar miliar la 55 de ani dupa 37 de ani de...[citeste mai mult]
Publicat la data 25 Iul. 2021 1 raspuns