ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Lipsa stagiu de cotizare pentru calcul indemnizatie concediu medical


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua!

Va rog sa imi spuneti cum pot sa procedez in cazul unei salariate care s-a angajat la noi in urma cu 2 saptamani si care acum are o problema medicala ce necesita internare. Salariata nu a obtinut venituri in ultimele 12 luni anterioare angajarii in societatea noastra.
Daca i se va elibera un certificat de concediu medical cu cod 06 - urgenta medico-chirurgicala, sunt obligata sa i-l accept?
Cum ii calculez in acest caz indemnizatia?
Daca nu i-l accept, cum va fi trecuta in pontaj in perioada in care a fost internata?

Va multumesc!

Aristita Popescu
 User  Aristita Popescu
a intrebat la 21 Mar. 2016
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Adriana Iancu
 Expert Adriana Iancu
a raspuns la intrebare la 21 Mar. 2016
Potrivit prevederilor art. 9 din OUG 158/2005 , cu modificarile si completarile ulterioare asiguratii au dreptul la concediu si indemnizatie pentru incapacitate temporara de munca fara conditii de stagiu de cotizare, in cazul urgentelor medico-chirurgicale, tuberculozei, bolilor infectocontagioase din grupa A, neoplaziilor si SIDA.
Baza de calcul a indemnizatiei o constituie venitul lunar din prima luna de activitate a salariatului.

Alte intrebari despre Contributii

TOP RASPUNSURI 2022
Buna ziua! Spuneti-mi, va rog, contractul de munca pe perioada determinata se poate modifica in contract de munca pe...[citeste mai mult]
Publicat la data 23 Iun. 2022 2 raspunsuri