Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Va rog sa ma indrumati cum se procedeaza corect in cazul meu.


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Am un angajat cu salariul minim cu contract de 8ore/zi,care are 2 copii si sotia lui nu lucreaza.
Intrebarea mea este pentru deducerea de impozit pot sa ii trec cei doi copii in intretinere si pe sotia lui?

Lucian Csilik
 User  Lucian Csilik
a intrebat la 03 Mar. 2014
CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 03 Mar. 2014
Sigur ca da. Salariatul poate avea in intretinere orice rude pana la gradul II. Sotia, odata declarata in intretinere, va dobandi si calitatea de coasigurat al sistemului de sanatate, cf. Legii 95/2006 privind reforma in sanatate. Deducerea va fi in suma fixa de 550 de lei pentru cele 3 persoane aflate in intretinerea lui (art. 56 din Codul fiscal).

ART. 56 Deducere personală
(1) Persoanele fizice prevăzute la art. 40 alin. (1) lit. a) şi alin. (2) au dreptul la deducerea din venitul net lunar din salarii a unei sume sub formă de deducere personală, acordată pentru fiecare lună a perioadei impozabile numai pentru veniturile din salarii la locul unde se află funcţia de bază.
(2) Deducerea personală se acordă pentru persoanele fizice care au un venit lunar brut de p?nă la 1.000 lei inclusiv, astfel:
...............
- pentru contribuabilii care au trei persoane ?n ?ntreţinere - 550 lei;
...............
(3) Persoana ?n ?ntreţinere poate fi soţia/soţul, copiii sau alţi membri de familie, rudele contribuabilului sau ale soţului/soţiei acestuia p?nă la gradul al doilea inclusiv, ale cărei venituri, impozabile şi neimpozabile, nu depăşesc 250 lei lunar.

Alte intrebari despre Contributii

TOP RASPUNSURI 2020
Buna ziuaIn curand implinesc varsta de pensionare (barbat, 15.07.1955, 65 ani) si vreau sa stiu daca din momentul in...[citeste mai mult]
Publicat la data 31 Mai. 2020 1 raspuns
buna seara,adeverintele de vechime in munca necesare intocmirii dosarului de pensie se pot obtine de Casa de Pensii sau...[citeste mai mult]
Publicat la data 03 Iun. 2020 1 raspuns