Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Ce acte sunt necesare pt. deducere suplimentara?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua,

Pentru un salariat care are in intretinere 2 copii minori, ce acte ar trebui sa mai aduca in afara de declaratia pe proprie raspundere si certificatele de nastere ale copiilor? Trebuie sa mai aduca vreo declaratie/adeverinta din partea sotiei?
Din cate stiu din 2016 ambii parinti pot lua in intretinere copii minori, dar ceea ce imi este neclar, este faptul daca angajatul trebuie sa mai aduca vreun act din partea sotiei.

Va multumesc frumos!

Adaugata in: Deduceri
Roxana Stanciu
 User  Roxana Stanciu
a intrebat la 18 Feb. 2016
CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

3 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Adriana Iancu
 Expert Adriana Iancu
a raspuns userului Roxana Stanciu la 20 Feb. 2016
D E C L A R A T I E
Nr._____din__________ 2016

Subsemnatul(a)_________________________________ avand functia de
_____________________________ la Scoala ___________________, jud. _________, cod numeric personal __________________________, telefon ____________ domiciliat(a) in localitatea _______________________, judetul ___________________ strada_____________________, nr.__________, bloc______sc._____,et._____ap.____ cod postal_________, pentru a beneficia de prevederile art.77 din Legea nr.227/2015 la impozitul pe venitul personal, declar urmatoarele:
1. Sotul/sotia (numele si prenumele )__________________________________ CNP ______________________este/nu este in intretinerea mea, intrucat se gaseste in una din urmatoarele situatii:
a)Nu realizeaza venituri personale fiind(exemplu:casnica) _____________
b)Realizeaza un venit de __________________________
2. Am in intretinere efectiva un numar de _______ copii, dupa cum urmeaza (se vor inscrie in ordinea varstei, plecand de la varsta cea mai mare):
Nr.
crt.Numele si prenumele
(copii)CNPData nasteriiOcupatia (elev,prescolar,student,etc.)
1
2
3
4

3. Am in intretinere efectiva urmatorii membrii de familie, care nu au /au venituri conform legii:
Nr. crt.Numele si prenumeleCNPGrad de rudenie-OcupatiaVenit realizat
1
2
3
4
4.Declar, de asemenea, ca sunt/nu sunt in situatia de invaliditate sau de handicap
5.Am/nu am in intretinere persoane care se afla in situatie de invaliditate sau de handicap.
6.Declar ca am luat la cunostinta de faptul ca in situatia in care nu am prezentat actele justificative, care sa ateste informatiile declarate prin prezenta, NU pot beneficia de deducerile acordate de lege la calculul impozitului pe venituri din salarii.
7.Ma oblig sa informez unitatea privind schimbarile intervenite in situatia deducerilor personale sau suplimentare in termen de 15 zile calendaristice de la producerea lor, stiind ca nerespectarea acestei obligatii se sanctioneaza cu amenda de la ______ la ___________ RON.
8. Realizez/nu realizez venituri din alte unitati (surse)


Data__________________ Semnatura
__________________

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Roxana Stanciu
 User Roxana Stanciu
a raspuns la intrebare la 19 Feb. 2016
Va multumesc pentru raspuns.
Ma puteti ajuta cu un model actualizat de declaratie pentru cel care ia in intretinere copiii?
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Adriana Iancu
 Expert Adriana Iancu
a raspuns la intrebare la 18 Feb. 2016
Noul Cod Fiscal prevede ca deducerea pentru copiii minori ??se atribuie fiecarui contribuabil in intretinerea caruia/carora se afla acestia??. Prin urmare, de la 01.01.2016, ambii parinti vor putea beneficia de deducere, pana la aceasta data putand opta doar unul dintre ei.
Asadar, adeverinta despre care vorbiti nu mai este necesara.

Alte intrebari despre Deduceri

TOP RASPUNSURI 2020
Buna ziua,Va rugam, raspuns ptr o doamna care munceste cu contract de munca permanent din 03.08.1987 - pana in prezent....[citeste mai mult]
Publicat la data 21 Ian. 2020 3 raspunsuri
In conditiile legii in vigoare acum, se poate cumula pensia anticipata partiala, cu venitul realizat dintr-un contract...[citeste mai mult]
Publicat la data 20 Ian. 2020 1 raspuns
Buna ziua , as vrea sa stiu daca un pensionar anticipat partial este considerat asigurat la sistemul de sanatate ? Deci...[citeste mai mult]
Publicat la data 17 Ian. 2020 2 raspunsuri
Buna ziua, Sunt nascuta la 25.03.1968, lucrez de la 01.09.1984 si pina in prezent, in perioada 06.07.1985 - 01.11.1988...[citeste mai mult]
Publicat la data 20 Ian. 2020 1 raspuns
Am implinit virsta de 60 ani in noiembrie si ma intereseaza data la care ma pot pensiona daca am o vechime de 38 ani si...[citeste mai mult]
Publicat la data 21 Ian. 2020 1 raspuns
Buna ziua ..lucrez din anul 1995 ca vopsitor auto .Beneficiez de grupa a 2 asau conditii speciale de munca? .Daca da ,...[citeste mai mult]
Publicat la data 20 Ian. 2020 1 raspuns