ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

copii cu pensii de intretinere


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua, am 2 cazuri cu doi salariati care ar dori sa isi copiii in intretinere, dar acestia beneficiaza de pensii de intretinere mai mare de 250 ron, in urma divortului, mai pot fi luati la deducere ?
Daca nu, cum pot proceda, deoarece le solicita medicul de familie adeverinta, si neavandu-i la deducere nu apare pe formular.
Totusi de ce solicita medicii de familie sau din spital adeverinte pentru copii, ei nu sunt oricum asigurati pana la 18 ani si apoi pana la 26 daca sunt studenti?
Multumesc!

Adaugata in: Deduceri
Daniela Pancu
 User  Daniela Pancu
a intrebat la 30 Iul. 2013
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

6 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului daniela pancu la 01 Aug. 2013
Poate in conditiile in care copilul nu este incadrat in munca. La 20 de ani va trebui sa declare pe propria raspundere ca indeplineste conditiile de prevazute de Codul fiscal referitoare la deducere in momentul in care este luat in intretinere.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Daniela Pancu
 User Daniela Pancu (ru-salarizare, formens)
a raspuns userului Ioana Popa la 31 Iul. 2013
multumesc mult pentru raspuns .
Va rog sa imi spuneti si in cazul unui copil care are 20 de ani ,dar care este student,deci face parte dintr-o institutie de invatamant ,si primeste acea pensie de pe urma tatalui, mama poate sa o ia la deducere?
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Georgeta Ganea la 30 Iul. 2013
Norma de aplicare a art. 56 din Codul fiscal:

96. Copilul minor este considerat ?ntotdeauna ?ntreţinut, cu excepţia celor ?ncadraţi ?n muncă, indiferent dacă se află ?n unităţi speciale sanitare sau de protecţie specială şi altele asemenea, precum şi ?n unităţi de ?nvăţăm?nt, inclusiv ?n situaţia ?n care costul de ?ntreţinere este suportat de aceste unităţi. ?n acest caz eventualele venituri obţinute de copilul minor nu se au ?n vedere la ?ncadrarea ?n venitul de 250 lei lunar.

Pentru copilul minor aflat ?n ?ntreţinerea părinţilor sau a tutorelui, deducerea personală se acordă integral unuia dintre părinţi, conform ?nţelegerii dintre aceştia, respectiv tutorelui.

Pentru copilul minor provenit din căsătorii anterioare, dreptul de a fi preluat ?n ?ntreţinere revine părintelui căruia i-a fost ?ncredinţat copilul sau unuia dintre soţi care formează noua familie, conform ?nţelegerii dintre aceştia, indiferent dacă s-a făcut o adopţie cu efecte restr?nse şi chiar dacă părinţii fireşti ai acestuia contribuie la ?ntreţinerea lui prin plata unei pensii de ?ntreţinere. Plata unei pensii de ?ntreţinere nu dă dreptul la preluarea ?n ?ntreţinere a copilului, părintelui obligat la această plată.

Venitul primit din pensie alimentara nu afecteaza deducerea, este o obligatie stablita legal si prin instanta in urma divortului.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [1]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Georgeta Ganea la 30 Iul. 2013
Art. 13
(1) Persoana fizica dobandeste capacitate de munca la implinirea varstei de 16 ani.

Poate realiza venituri chiar si la 15 ani, cu acordul parintilor. Iar daca se incadreaza ca salariat parintii nu mai au dreptul la deducere cat timp venitul sau depaseste 250 de lei.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Georgeta Ganea la 30 Iul. 2013
Problema deducerii se pune si in cazul minorului pentru ca de la 16 ani detine drept deplin de munca si poate realiza venituri.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [1]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 30 Iul. 2013
Daca sunt minori da se trec la deduere.Problema venitului de 250 lei se pune doar in cazul persoanelor peste aceasta varsta.

Alte intrebari despre Deduceri

TOP RASPUNSURI 2021
Buna ziua! Va rog sa-mi spuneti cand se poate depune dosarul de pnsie la limita de varsta daca acea persoana se afla in...[citeste mai mult]
Publicat la data 18 Oct. 2021 2 raspunsuri