ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

copii majori


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


BUNA ZIUA ,

VREAU SA STIU DACA UN SALARIAT POATE SA IA IN INTRETINERE PE FIUL SAU CARE ARE 21 DE ANI SI NU ARE NICI UN VENIT , CA URMARE TATAL BENEFICIAZA DE DEDUCERE LA IMPOZIT?
MULTUMESC.

Adaugata in: Deduceri
Georgeta Bojin
 User  Georgeta Bojin
a intrebat la 13 Ian. 2012
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

2 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 13 Ian. 2012
ART. 56 Deducere personal?? - Codul Fiscal legea 571/2003 cu modificarile si completarile ulterioare.

1 Persoanele fizice prev??zute la art. 40 alin. 1 lit. a ??i alin. 2 au dreptul la deducerea din venitul net lunar din salarii a unei sume sub form?? de deducere personal??, acordat?? pentru fiecare lun?? a perioadei impozabile numai pentru veniturile din salarii la locul unde se afl?? func??ia de baz??.

2 Deducerea personal?? se acord?? pentru persoanele fizice care au un venit lunar brut de p??n?? la 1.000 lei inclusiv, astfel:

- pentru contribuabilii care nu au persoane ??n ??ntre??inere - 250 lei;

- pentru contribuabilii care au o persoan?? ??n ??ntre??inere - 350 lei;

- pentru contribuabilii care au dou?? persoane ??n ??ntre??inere - 450 lei;

- pentru contribuabilii care au trei persoane ??n ??ntre??inere - 550 lei;

- pentru contribuabilii care au patru sau mai multe persoane ??n ??ntre??inere - 650 lei.

Pentru contribuabilii care realizeaz?? venituri brute lunare din salarii cuprinse ??ntre 1.000,01 lei ??i 3.000 lei, inclusiv, deducerile personale sunt degresive fa???? de cele de mai sus ??i se stabilesc prin ordin al ministrului finan??elor publice.

Pentru contribuabilii care realizeaz?? venituri brute lunare din salarii de peste 3.000 lei nu se acord?? deducerea personal??.

3 Persoana ??n ??ntre??inere poate fi so??ia/so??ul, copiii sau al??i membri de familie, rudele contribuabilului sau ale so??ului/so??iei acestuia p??n?? la gradul al doilea inclusiv, ale c??rei venituri, impozabile ??i neimpozabile, nu dep????esc 250 lei lunar.

4 ??n cazul ??n care o persoan?? este ??ntre??inut?? de mai mul??i contribuabili, suma reprezent??nd deducerea personal?? se atribuie unui singur contribuabil, conform ??n??elegerii ??ntre p??r??i.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 13 Ian. 2012
Da, poate. Salariatul poate lua in grija orice persoana care nu realizeaza nici un venit, caz in care tatal va beneficia de deducere persoanala in conditiile legii si in functie de venitul obtinut.

Alte intrebari despre Deduceri

TOP RASPUNSURI 2021
In data de 01.12.1999 am iesti la pensie cu o vechime in munca ce 35 ani si 4 luni din care 3 ani si 22 zile in sistem...[citeste mai mult]
Publicat la data 25 Nov. 2021 4 raspunsuri
Dupa primirea deciziei de pensionare anticipata partiala exista o prioada de timp in care aceasta poate fi...[citeste mai mult]
Publicat la data 24 Nov. 2021 1 raspuns
Am lucrat in invatamant si din totdeauna am avut ore suplinite, care nu au fost evidentiate in cartea de munca .Pot...[citeste mai mult]
Publicat la data 26 Nov. 2021 1 raspuns