ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Cum se face incadrarea pe o functie COR?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua,
De curand s-a modificat legea scutirii de impozit pentru cei care lucreaza in IT: Ordinul MSI nr. 217/4172/1348/835/2015
Pana la aceasta modificare, pentru a putea beneficia de aceasta scutire, era necesar ca angajatul sa fie absolvent/a de studii in IT. Dupa aceasta modficare, este nevoie ca angajatul sa fie incadrat pe una din functiile din anexa la lege:
Administrator baze de date
Analist
Inginer de sistem Ón informatică
Inginer de sistem software
Manager de proiect informatic
Programator
Proiectant de sisteme informatice
Programator de sistem informatic
Eu sunt absolvent de studii economice, am licenta de economist, lucrez la o firma de IT in cadrul caruia se primeste aceasta scutire. Eu am cerut sa fiu incadrat intr-o functie dintre cele din anexa, dar cei de la HR mi-au raspuns ca pentru a fi incadrat pe una din acele functii este necesar sa fiu absolvent de studii superioare tehnice(in speta IT).
In cazul acesta nu inteleg cu ce s-a modifcat legea. Ar fi o modifcare de forma, nu de fond.

Intrebarea mea este daca pentru incadrarea intr-o anumita functie din cadrul COR este necesar un anumit profil de studii? Vorbim despre grupa 25 din COR.

Eu am vazut ca sunt necesare studiile superioare, nu neaparat tehnice. Sunt companii care au incadrat pe aceste functii oameni cu aceleasi studii ca mine.

Multumesc anticipat pentru raspuns!
Costin

Limona Constantin
 User  Limona Constantin
a intrebat la 03 Sep. 2015
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

5 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Adriana Iancu
 Expert Adriana Iancu
a raspuns userului g ilis la 16 Sep. 2015
Da, daca sunt indeplinite si celelalte conditii.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
G Ilis
 User G Ilis
a raspuns userului adriana iancu la 11 Sep. 2015
In cazul in care am terminat masterul in domeniu informatic si facultatea in domeniu economic, si sunt incadrat ca si programator, pot beneficia de reducerea de impozit?
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Adriana Iancu
 Expert Adriana Iancu
a raspuns userului Limona Constantin la 07 Sep. 2015
Criteriile pentru scutirea de impozitul pe venit de 16% care se acorda angajatilor din IT au fost modificate, din 30 iulie, prin Ordinul MFP 835/2015. Noutatea este ca facilitatea nu mai este conditionata de specializarea absolvita, dar este obligatorie in continuare diploma de licenta.
Ordinul nr. 217/4172/1348/835/2015 privind incadrarea in activitatea de creatie de programe pentru calculator

Art. 1.
(1) Angajatii operatorilor economici care isi desfasoara activitatea pe teritoriul Romaniei in conformitate cu legislatia in vigoare, al caror obiect de activitate include crearea de programe pentru calculator (cod CAEN 5821, 5829, 6201, 6202, 6209), precum si angajatii persoanelor juridice romane de drept public beneficiaza de scutirea de impozit pe veniturile din salarii, in conformitate cu prevederile Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, daca sunt indeplinite cumulativ urmatoarele conditii:
c) detin o diploma acordata dupa finalizarea unei forme de invatamant superior de lunga durata sau detin o diploma acordata dupa finalizarea ciclului I de studii universitare de licenta, eliberata de o institutie de invatamant superior acreditata, si presteaza efectiv una dintre activitatile prevazute in anexa;

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Limona Constantin
 User Limona Constantin
a raspuns userului adriana iancu la 07 Sep. 2015
Multumesc frumos pentru raspuns. Ma intereseaza totusi nu nivelul de studii , pentru ca ma incadrez in acesta: 4 studii superioare, ci natura studiilor. Pentru a fi incadrat in grupa 25 este nevoie de studii superioare dar trebuie sa fie obligatoriu in domeniul tehnologiei informatiei si comunicatiilor?
Este posibil ca eu, absolvent de Studii superioare economice sa fiu incadrat pe una din functiile din aceasta grupa?
Multumesc
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Adriana Iancu
 Expert Adriana Iancu
a raspuns la intrebare la 04 Sep. 2015
Pentru fiecare functie exista un nivel de studii impus de COR.
In cazul de fata grupa 25 -Specialisti in tehnologia informatiei si comunicatiilor, nivelul de instruire este 4( studii superioare).
Angajarea cu nerespectarea conditiilor de studii necesare prestarii respectivei activitati este sanctionata cu nulitatea contractului individual de munca.


Alte intrebari despre Deduceri

Eroare conectare :