ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

deducere


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua,
Eu am un tinar cu handicap care are o pensie de handicap,nu stiu daca sotul meu poate beneficia de deducere?
multumesc

Adaugata in: Deduceri
Filofteia Neagu
 User  Filofteia Neagu
a intrebat la 01 Feb. 2012
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

2 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Filofteia Neagu
 User Filofteia Neagu
a raspuns la intrebare la 02 Feb. 2012
buna ziua,
Tinarul cu handicap are grad grav si are o pensie de 230 lei 60 lei buget complementar,
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 01 Feb. 2012
Daca baiatul dumneavoastra se afla in intretinerea si nu realizeaza venituri, si daca handicapul sau este unul accentuat sau grav, atunci sotul dumneavoastra poate beneficia de deducere personala la salariu. Este important insa ca venitul sotului precum si indemnizatia sau veniturile tanraului sa se incadreze in limitele impuse de Codul fiscal pentru acordarea deducerii personale.

ART. 56 Deducere personal?? - Codul Fiscal, legea 571/2003

1 Persoanele fizice prev??zute la art. 40 alin. 1 lit. a ??i alin. 2 au dreptul la deducerea din venitul net lunar din salarii a unei sume sub form?? de deducere personal??, acordat?? pentru fiecare lun?? a perioadei impozabile numai pentru veniturile din salarii la locul unde se afl?? func??ia de baz??.

2 Deducerea personal?? se acord?? pentru persoanele fizice care au un venit lunar brut de p??n?? la 1.000 lei inclusiv, astfel:

- pentru contribuabilii care nu au persoane ??n ??ntre??inere - 250 lei;

- pentru contribuabilii care au o persoan?? ??n ??ntre??inere - 350 lei;

- pentru contribuabilii care au dou?? persoane ??n ??ntre??inere - 450 lei;

- pentru contribuabilii care au trei persoane ??n ??ntre??inere - 550 lei;

- pentru contribuabilii care au patru sau mai multe persoane ??n ??ntre??inere - 650 lei.

Pentru contribuabilii care realizeaz?? venituri brute lunare din salarii cuprinse ??ntre 1.000,01 lei ??i 3.000 lei, inclusiv, deducerile personale sunt degresive fa???? de cele de mai sus ??i se stabilesc prin ordin al ministrului finan??elor publice.

Pentru contribuabilii care realizeaz?? venituri brute lunare din salarii de peste 3.000 lei nu se acord?? deducerea personal??.

3 Persoana ??n ??ntre??inere poate fi so??ia/so??ul, copiii sau al??i membri de familie, rudele contribuabilului sau ale so??ului/so??iei acestuia p??n?? la gradul al doilea inclusiv, ale c??rei venituri, impozabile ??i neimpozabile, nu dep????esc 250 lei lunar.

4 ??n cazul ??n care o persoan?? este ??ntre??inut?? de mai mul??i contribuabili, suma reprezent??nd deducerea personal?? se atribuie unui singur contribuabil, conform ??n??elegerii ??ntre p??r??i.

5 Copiii minori, ??n v??rst?? de p??n?? la 18 ani ??mplini??i, ai contribuabilului sunt considera??i ??ntre??inu??i.

6 Suma reprezent??nd deducerea personal?? se acord?? pentru persoanele aflate ??n ??ntre??inerea contribuabilului, pentru acea perioad?? impozabil?? din anul fiscal ??n care acestea au fost ??ntre??inute. Perioada se rotunje??te la luni ??ntregi ??n favoarea contribuabilului.

7 Nu sunt considerate persoane aflate ??n ??ntre??inere:

a persoanele fizice care de??in terenuri agricole ??i silvice ??n suprafa???? de peste 10.000 mp ??n zonele colinare ??i de ??es ??i de peste 20.000 mp ??n zonele montane;

b persoanele fizice care ob??in venituri din cultivarea ??i din valorificarea florilor, legumelor ??i zarzavaturilor ??n sere, ??n solarii special destinate acestor scopuri ??i/sau ??n sistem irigat, din cultivarea ??i din valorificarea arbu??tilor, plantelor decorative ??i ciupercilor, precum ??i din exploatarea pepinierelor viticole ??i pomicole, indiferent de suprafa????.

Alte intrebari despre Deduceri

TOP RASPUNSURI 2021