ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Deducere pentru luna octombrie


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Sunt ''muncitor 3'' . Deci ?! Cred ca voi beneficia. Inca 2 rugaminti:cu aproximatie ,mi-ati putea spune care ar fi deducerea in cazul meu ; am depus cererea azi 11-10-2011,este depusa in termen util pt a putea beneficia de deducere pt luna octombrie a.c. ? Va multumesc tare mult.


Adaugata in: Deduceri
Caraianis V
 User  Caraianis V
a intrebat la 11 Oct. 2011
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

4 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Caraianis V
 User Caraianis V
a raspuns userului Ioana Popa la 12 Oct. 2011
M-am edificat ! Va multumesc mult pt.informatii si promptitudine.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Gabriela Hintia
 User Gabriela Hintia
a raspuns la intrebare la 12 Oct. 2011
Codul fiscal Norme metodologiceART. 56 Deducere personal??
1 Persoanele fizice prev??zute la art. 40 alin. 1 lit. a ??i alin. 2 au dreptul la deducerea din venitul net lunar din salarii a unei sume sub form?? de deducere personal??, acordat?? pentru fiecare lun?? a perioadei impozabile numai pentru veniturile din salarii la locul unde se afl?? func??ia de baz??.
2 Deducerea personal?? se acord?? pentru persoanele fizice care au un venit lunar brut de p??n?? la 1.000 lei inclusiv, astfel:
- pentru contribuabilii care nu au persoane ??n ??ntre??inere - 250 lei;
- pentru contribuabilii care au o persoan?? ??n ??ntre??inere - 350 lei;
- pentru contribuabilii care au dou?? persoane ??n ??ntre??inere - 450 lei;
- pentru contribuabilii care au trei persoane ??n ??ntre??inere - 550 lei;
- pentru contribuabilii care au patru sau mai multe persoane ??n ??ntre??inere - 650 lei.
Pentru contribuabilii care realizeaz?? venituri brute lunare din salarii cuprinse ??ntre 1.000,01 lei ??i 3.000 lei, inclusiv, deducerile personale sunt degresive fa???? de cele de mai sus ??i se stabilesc prin ordin al ministrului finan??elor publice.
Pentru contribuabilii care realizeaz?? venituri brute lunare din salarii de peste 3.000 lei nu se acord?? deducerea personal??.
3 Persoana ??n ??ntre??inere poate fi so??ia/so??ul, copiii sau al??i membri de familie, rudele contribuabilului sau ale so??ului/so??iei acestuia p??n?? la gradul al doilea inclusiv, ale c??rei venituri, impozabile ??i neimpozabile, nu dep????esc 250 lei lunar.
4 ??n cazul ??n care o persoan?? este ??ntre??inut?? de mai mul??i contribuabili, suma reprezent??nd deducerea personal?? se atribuie unui singur contribuabil, conform ??n??elegerii ??ntre p??r??i.
5 Copiii minori, ??n v??rst?? de p??n?? la 18 ani ??mplini??i, ai contribuabilului sunt considera??i ??ntre??inu??i.
6 Suma reprezent??nd deducerea personal?? se acord?? pentru persoanele aflate ??n ??ntre??inerea contribuabilului, pentru acea perioad?? impozabil?? din anul fiscal ??n care acestea au fost ??ntre??inute. Perioada se rotunje??te la luni ??ntregi ??n favoarea contribuabilului.
7 Nu sunt considerate persoane aflate ??n ??ntre??inere:
a persoanele fizice care de??in terenuri agricole ??i silvice ??n suprafa???? de peste 10.000 mp ??n zonele colinare ??i de ??es ??i de peste 20.000 mp ??n zonele montane;
b persoanele fizice care ob??in venituri din cultivarea ??i din valorificarea florilor, legumelor ??i zarzavaturilor ??n sere, ??n solarii special destinate acestor scopuri ??i/sau ??n sistem irigat, din cultivarea ??i din valorificarea arbu??tilor, plantelor decorative ??i ciupercilor, precum ??i din exploatarea pepinierelor viticole ??i pomicole, indiferent de suprafa????.
8 Deducerea personal?? determinat?? potrivit prezentului articol nu se acord?? personalului trimis ??n misiune permanent?? ??n str??in??tate, potrivit legii.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Gabriela Hintia
 User Gabriela Hintia
a raspuns la intrebare la 12 Oct. 2011
Deducerea supliemntara se aplica pantru luna Octombrie, doar daca ati depus documentele doveditoare ca sotia realizeaza venituri si cf.Codului fiscal este in intretinerea Dv. De regula toate documentele care influenteaza contributiile, deducerile si alte drepturi salariale concedii medicale, certificat nastere copii, adeverinte, cereri de concediu fara plata, concedii de odihna se depun la sediul societatii pana in data de 5 a lunii urmatoare pentru care se calculeaza. In cazul de fata pana in 5 noiembrie pentru calcul ul lunii Octombrie
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 12 Oct. 2011
Deducerea salariala se aplica in cazul oricarui salariat, indiferent de postul ocupat sau de domeniu. In cauzul in care sotia se afla in intretinerea dvs., deducerea ar fi de 340 RON, iar daca sotia nu se afla in ingrijirea dvs, atunci deducerea ar fi de 240.875 RON.

Despre termen nu stiu ce sa va spun. Daca ati depus aceasta cerere la administratia financiara ei ar trebui sa va poata da un raspuns referitor la aces lucru. Eu apreciez ca este in regula, dat fiind faptul ca luna fiscala se incheie pe 25, acesta fiind termenul de depunere a declaratilor si de plata a impozitului. Insa ar fi bine sa confirmati si cu ei. La fel si pentru cazul in care aceasta cerere ati depus-o catre angajator, daca acesta v-a confirmat ca e in regula si se incadreaza in termenul limita, nu ar trebui sa fie probleme.

Alte intrebari despre Deduceri

TOP RASPUNSURI 2021
Am lucrat in invatamant si din totdeauna am avut ore suplinite, care nu au fost evidentiate in cartea de munca .Pot...[citeste mai mult]
Publicat la data 26 Nov. 2021 1 raspuns