ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Deducere personala pentru copil major fara venituri


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua,
Un salariat are un copil care a implinit 18 ani, deci nu mai este minor, dar este la studii si nu are venituri.
Art. 56 alin. 3 cod fiscal spune:
(3) Persoana in intretinere poate fi sotia/sotul, copiii sau alti membri de familie, rudele contribuabilului sau ale sotului/sotiei acestuia pana la gradul al doilea inclusiv, ale carei venituri, impozabile si neimpozabile, nu depasesc 250 lei lunar.
In aceste conditii salariatul poate beneficia de deducerea personala pt acest copil? Sunt voci care sustin ca odata ce a devenit major nu mai poate beneficia de deducerea personala, indiferent daca are sau nu venituri - dar in opinia mea se bat cap in cap cu art 56 alin 3 de mai sus.
In cazul in care raspunsul este pozitiv - ce acte suplimentare sunt necesare? Declaratie/proprie raspundere, adeverinta scoala?
Daca raspunsul este negativ, care este baza legala, raportat la art 56/3cf?
Multe multumiri.

Adrian C.
 User  Adrian C.
a intrebat la 03 Ian. 2013
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

3 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Adrian C.
 User Adrian C.
a raspuns la intrebare la 04 Ian. 2013
va multumesc mult pt raspunsuri si sa aveti un an plin de impliniri!
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 04 Ian. 2013
Pe langa declaratia celui luat in intretinere, aveti nevoie de certificatul lui de nastere (daca nu exista deja in evidenta angajatorului). De asemenea este necesara o declaratie de luare in intretinere a copilului major, completata de catre salariat.

DECLARATIA SALARIATULUI

Subsemnatul/a....salariat/a la..., avand in vedere prevederile art. 56 din Legea 571/2003 privind Codul Fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, in vederea stabilirii deducerilor personale pentru persoanele aflate in intretinerea mea, prin prezenta declar pe propria mea raspundere ca datele mentionate mai jos sunt reale si corespund situatiei actuale, cunoscand ca falsul in declaratii se pedepseste conform legii penale.
Pentru orice schimbare intervenita ma oblig sa anunt angajatorul in termenul legal de 15 zile calendaristice de la data care s-a produs modificarea in situatia comunicata si sa prezint acte justificative.

Datele personale ale salariatului:


Nume si prenume...
CNP.......BI/CI seria..., nr....

Domiciliul: localitatea...., str......, nr...., bl...., sc..., apt..., judet....


I. Date pentru copiii (minori) aflaţi în întreţinerea subsemnatului/subsemnatei :

( se vor anexa certificatele de nastere ale copiilor, adeverinţa de la angajatorul celuilalt soţ sau declaraţia pe propria răspundere a acestuia că nu beneficiază de deducere personală pentru acel copil).

Numele şi prenumele copilului CNP:



Numele si prenumele...., CNP....
Numele si prenumele..., CNP...
Numele si prenumele...., CNP....

II. Date pentru persoanele aflate în întreţinere (soţul/soţia, copiii peste 18 ani, rudele pana la gradul al doilea inclusiv: parinti, bunici, nepoti, frati/surori):

( se vor anexa documentele doveditoare privind gradul de rudenie, adeverinta de venit a persoanei intretinute sau declaratia pe propia raspundere ).

O persoana fizica aflata in intretinere poate avea venituri impozabile sau neimpozabile mai mici sau egale cu 250 Ron lunar.


1. Numele si prenumele...., CNP....., gradul de rudenie.....,domiciliu in localitatea...., str..., nr..., bl..., sc...., apt..., judeţ...

2. Numele si prenumele...., CNP..., gradul de rudenie...,domiciliu in localitatea...., str....., nr...., bl...., sc..., apt..., judeţ...
3. Numele si prenumele...., CNP...., gradul de rudenie...,domiciliu in localitatea..., str....., nr....., bl..., sc...., apt..., judeţ...

Data: Semnatura:
.........


Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [1]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 03 Ian. 2013
Da, puteti beneficia de deducere personala pe baza unei declaratii pe proprie raspundere a copilului care cuprinde urmatoarele elemente

DECLARATIE - ACORD
PE PROPRIA RASPUNDERE
A PERSOANEI AFLATE IN INTRETINEREA SALARIATULUI

Subsemnatul/subsemnata ..................................................................................................................., domiciliat/a in judetul .........................................................................................................................,
localitatea/municipiul .........................................................................................................................,
strada ................................................................................... nr........ bloc........ sc ........ et ...... ap ......, posesor/posesoare al/a buletinului de identitate / cartii de identitate seria ......., nr. ...........,
CNP ................................... eliberat/a de institutia......................................., la data de ..................,

cunoscand ca falsul in declaratii se pedepseste conform legii penale,
declar pe propria raspundere ca:

I. (Acord deducere personala suplimentara) Persoana care contribuie la intretinerea mea are urmatoarele date de identificare:
Numele si prenumele:_____________________________
CNP___________________________________________
Gradul de rudenie________________________________
Pentru persoana mentionata la paragraful I sunt de acord sa beneficieze de deducere personala pentru intretinerea mea, conform prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul Fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, incepand cu luna _________, anul__________

II. (Venituri realizate) Subsemnatul realizez la data prezentei declaratii un venit lunar de __________ RON, reprezentand ________________, detin o suprafata de teren agricol si silvic de__________________ mp si desfasor/nu defasor activitati de: cultivare a terenurilor cu flori, legume si zarzavat in sere, in solarii amenajate si in sistem irigat; cultivare a arbustilor si plantelor decorative, ciupercilor; exploatare a pepinierelor viticole si pomicole.
Totalul veniturilor realizate nu depaseste 250 RON in nici o luna calendaristica.

III. (Angajament notificare) Subsemnatul ma angajez sa anunt de indata persoana prevazuta la paragraful I precum si angajatorul acesteia, in cazul in care intervin schimbari in situatia venitului realizat, conform prevederilor Codului Fiscal si a Normelor de Aplicare, pe care declar, sustin si semnez ca le-am citit, le-am inteles si le aplic integral.

Locul declaratiei .................................................. Numele si prenumele
Data declaratiei .... .... .................... .... .... .... .... ___ __
Z Z luna A A A A (semnatura declarant/a)

















.......

Alte intrebari despre Deduceri

Expertii nostri
violeta Georgescu
George Andreescu adriana iancu Viviana Serni alexei delimart Radu Anton Marius Ion
TOP RASPUNSURI 2022
Buna ziua. Am o masura de indeplinit de la ITM pentru un angajat aflat in concediu fara plata pe perioada...[citeste mai mult]
Publicat la data 22 Iun. 2022 2 raspunsuri
Buna ziua! Spuneti-mi, va rog, contractul de munca pe perioada determinata se poate modifica in contract de munca pe...[citeste mai mult]
Publicat la data 23 Iun. 2022 2 raspunsuri