Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Deduceri


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua!

De aproape un an am luat-o ca si co-asigurat pe mama mea care urmeaza sa iasa la pensie in curand si care pana atunci nu beneficia de vreun venit. Pot beneficia eu in cazul de fata de vreo deducere?

Va multumesc mult!

Adaugata in: Deduceri
Rocs Roxs
 User  Rocs Roxs
a intrebat la 25 Iun. 2013
CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 25 Iun. 2013
Cat timp mama se afla in intretinerea dvs ar fi trebuit sa vi se calculeze deducerea daca salariul dvs se incadreaza intre 1000 si 3000 de lei. Acest lucru inseamna ca platiti un impozit mai mic pe venitul dvs. Vorbiti cu angajatorul si vedeti de ce nu vi s-a calculat deducerea daca este asa si eventual mergeti in instanta pentru recuperarea drepturilor daca altfel nu reusiti sa la obtineti.


ART. 56 Deducere personală (Codul fiscal legea 571/2003 cu modificarile si completarile ulterioare):

(1) Persoanele fizice prevăzute la art. 40 alin. (1) lit. a) şi alin. (2) au dreptul la deducerea din venitul net lunar din salarii a unei sume sub formă de deducere personală, acordată pentru fiecare lună a perioadei impozabile numai pentru veniturile din salarii la locul unde se află funcţia de bază.

(2) Deducerea personală se acordă pentru persoanele fizice care au un venit lunar brut de p?nă la 1.000 lei inclusiv, astfel:

- pentru contribuabilii care nu au persoane ?n ?ntreţinere - 250 lei;

- pentru contribuabilii care au o persoană ?n ?ntreţinere - 350 lei;

- pentru contribuabilii care au două persoane ?n ?ntreţinere - 450 lei;

- pentru contribuabilii care au trei persoane ?n ?ntreţinere - 550 lei;

- pentru contribuabilii care au patru sau mai multe persoane ?n ?ntreţinere - 650 lei.

Pentru contribuabilii care realizează venituri brute lunare din salarii cuprinse ?ntre 1.000,01 lei şi 3.000 lei, inclusiv, deducerile personale sunt degresive faţă de cele de mai sus şi se stabilesc prin ordin al ministrului finanţelor publice.

Pentru contribuabilii care realizează venituri brute lunare din salarii de peste 3.000 lei nu se acordă deducerea personală.

Alte intrebari despre Deduceri

Expertii nostri
violeta Georgescu
Marius Ion adriana iancu G Stancu Viviana Serni alexei delimart Gratiela Petrescu
TOP RASPUNSURI 2020
Bun? ziua, revin cu detalii stagiul de cotzare 29 ani 4 luni si 11 zile din care 13 ani 4 luni si 3 zile condi??ii...[citeste mai mult]
Publicat la data 05 Aug. 2020 2 raspunsuri
Bun? ziua, s? ??n??eleg c? la 56 ani ??i 9 luni ma pot pensiona cu reducerea de la grupele de munc??[citeste mai mult]
Publicat la data 03 Aug. 2020 1 raspuns
Buna seara.Pe data de 09.04.2020,am depus dosar pentru a iesi la pensie cu reducere standard de virsta,pe motiv ca am...[citeste mai mult]
Publicat la data 08 Aug. 2020 4 raspunsuri
Sunt n?scut?pe 23 iulie 1962. La date de 15.09.2020 voi avea 40 de ani lucra??i ??n domeniul ??nv????m??nt. Pe 15...[citeste mai mult]
Publicat la data 06 Aug. 2020 1 raspuns
Sunt ??n concediu medical un an,??ntrebarea este dac? vreau sa ies la pensie anticipat ma dezavantajeaz? acest aspect![citeste mai mult]
Publicat la data 07 Aug. 2020 1 raspuns
Sunt domiciliata in Italia din ianuarie 1990 si pana in prezent. Am absolvit Liceul Pedagogic de 5 ani din Bucuresti...[citeste mai mult]
Publicat la data 08 Aug. 2020 1 raspuns