ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Intretinere copil


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua, am un copil de 1 an si 2 luni as vrea sa stiu daca pana la 2 ani este in intretinere la mine. Exista undeva unde se specifica acest lucru? Poate sa-l ia tata in intretinere daca s-a angajat acum?

Adaugata in: Deduceri
Simona Paul
 User  Simona Paul
a intrebat la 13 Nov. 2013
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

3 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului simona paul la 14 Nov. 2013
El este in intretinerea dvs in CIC pentru ca dvs va ocupati de cresterea si ingrijirea lui pana la 2 ani. Daca daca doriti, acest drept poate fi cedat tatalui, nu este interzis acest lucru.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Simona Paul
 User Simona Paul
a raspuns la intrebare la 14 Nov. 2013
multumesc pentru raspuns dar cineva zicea ca daca sunt in maternitate pana ce copilul implineste 2 ani atunci automat este la mine in intretinere desi eu nu am dat declaratie doar am dus certificatul de nastere la serviciu si de aceea vroiam sa vad unde scrie acest lucru ca este la mine in intretinere!!!
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 13 Nov. 2013
Copilul minor este in intretinea parintilor conform Codului fiscal. Din perspectiva relatiei dintre salariat si angajator, copilul poate fi declarat in intretinerea doar a unuia dintre parinti. Daca dvs nu ati declarat copilul in interetinere la locul dvs de munca unde aveti si functia de baza, o poate face tatal. Are nevoie de certificatul de nastere al copilului si o declaratie pe propria raspundere pe modelul celei de mai jos pentru luarea lui in intretinere.

DECLARATIA SALARIATULUI

Subsemnatul/a......................................................................salariat/a la........................................., avand in vedere prevederile art. 56 din Legea 571/2003 privind Codul Fiscal, cu modificările şi completările ulterioare, ?n vederea stabilirii deducerilor personale pentru persoanele aflate ?n ?ntreţinerea mea, prin prezenta declar pe propria mea răspundere că datele menţionate mai jos sunt reale şi corespund situaţiei actuale, cunosc?nd că falsul ?n declaraţii se pedepseşte conform legii penale.
Pentru orice schimbare intervenita mă oblig să anunţ angajatorul ?n termenul legal de 15 zile calendaristice de la data care s-a produs modificarea ?n situaţia comunicată şi sa prezint acte justificative.

Datele personale ale salariatului:


Nume si prenume..............................................................................
CNP......................................................... BI/CI seria .............................., nr............................

Domiciliul: localitatea............................, str........................................., nr...................., bl......, sc.........., apt........., judeţ................................


I. Date pentru copiii (minori) aflaţi ?n ?ntreţinerea subsemnatului/subsemnatei :

(se vor anexa certificatele de nastere ale copiilor, adeverinţa de la angajatorul celuilalt soţ sau declaraţia pe propria răspundere a acestuia că nu beneficiază de deducere personală pentru acel copil).

Numele şi prenumele copilului CNP:



Numele si prenumele............................................., CNP...........................................
Numele si prenumele............................................., CNP...........................................
Numele si prenumele............................................., CNP...........................................

II. Date pentru persoanele aflate ?n ?ntreţinere (soţul/soţia, copiii peste 18 ani, rudele pana la gradul al doilea inclusiv: parinti, bunici, nepoti, frati/surori):

(se vor anexa documentele doveditoare privind gradul de rudenie, adeverinta de venit a persoanei intretinute sau declaratia pe propia raspundere ).

O persoana fizica aflata in intretinere poate avea venituri impozabile sau neimpozabile mai mici sau egale cu 250 Ron lunar.


1. Numele si prenumele................................................, CNP..................................., gradul de rudenie...............................,domiciliu in localitatea............................, str........................................., nr...................., bl......, sc.........., apt........., judeţ................................

2. Numele si prenumele........................................................, CNP.........................................., gradul de rudenie.....................,domiciliu in localitatea............................, str........................................., nr...................., bl......, sc.........., apt........., judeţ................................
3. Numele si prenumele...................................................., CNP.................................., gradul de rudenie.................................,domiciliu in localitatea............................, str........................................., nr...................., bl......, sc.........., apt........., judeţ................................


Data: Semnatura:
.................................. ..............................


Alte intrebari despre Deduceri

Eroare conectare :