Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Stabilirea deducerii personale la includerea tichetelor de masa in venitul brut realizat


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu o nelamurire: in cazul in care venitul brut realizat, incluzand valoarea nominala a tichetelor de masa, depaseste limita prevazuta de lege de 3.000 lei, atunci angajatul nu mai beneficiaza de deducere personala?

Conform Codului fiscal, au deductibilitate limitata conform art. 21 alin. (3) lit. e) ?cheltuielile reprezentānd tichetele de masa acordate de angajatori, potrivit legii.?
Potrivit Normelor metodologice la Codul Fiscal ?109^1 valoarea tichetelor de masa, tichetelor de cresa, tichetelor cadou, tichetelor de vacanta, acordate potrivit legii, luata īn calcul la determinarea impozitului pe veniturile din salarii, este valoarea nominala. Veniturile respective se impoziteaza ca venituri din salarii īn luna īn care acestea sunt primite.?
In acelasi timp, tot in Codul Fiscal la art. 56 ?pentru contribuabilii care realizeaza venituri brute lunare din salarii de peste 3.000 lei nu se acorda deducerea personala.?

Va multumesc pentru ajutor.

Adaugata in: Deduceri
Elena Claudia Panait
 User  Elena Claudia Panait
a intrebat la 17 Iun. 2013
CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Mariana Bunta
 User Mariana Bunta (Sef Birou Resurse Umane, S.C. L&B Grup S.R.L. Timisoara)
a raspuns la intrebare la 17 Iun. 2013
da, pentru 3001 lei venit brut nu se mai acorda deducere personala...

Alte intrebari despre Deduceri

TOP RASPUNSURI 2020
Ma numesc Marian Barbalan sint din Craiova,Am terminat facultatea la seral in 1987.In fiecare an in sesiunile de...[citeste mai mult]
Publicat la data 08 Iul. 2020 1 raspuns
Sunt pensionar militar.Desfasor o activitatecu contract de munca de 8 ore pe zi ca instructor auto.Ce impozit, ce...[citeste mai mult]
Publicat la data 09 Iul. 2020 2 raspunsuri
Am depus cerere de pensionare in data de 24.12.2019. in data de 27.02.2020.am refuzat decizia . In data de 28.02.2020.am...[citeste mai mult]
Publicat la data 14 Iul. 2020 1 raspuns