ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Angajari la asociatia de proprietari


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Daca sunt pensionata, pot fi angajata cu conventie civila pt a lucra ca si contabil administrator stiind ca asociatiile sunt non-profit?


Adaugata in: Legislatia muncii
Marieta Busescu
 User  Marieta Busescu
a intrebat la 01 Oct. 2012
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 01 Oct. 2012
Numai daca sunteti pensionata pentru limita de varsta sau cu grad de invaliditate III, putand astfel cumula pensia cu alte venituri profesionale supuse impozitului pe venit. Pensionarii anticipat sau anticipat partial, precum si cei cu grad de invaliditate I sau II nu pot cumula cele doua tipuri de venituri, profesionale si pensie.


Art. 118 - 263/2010
(1) In sistemul public de pensii, pot cumula pensia cu venituri provenite din situatii pentru care asigurarea este obligatorie, in conditiile legii, urmatoarele categorii de pensionari:
a) pensionarii pentru limita de varsta;
b) nevazatorii;
c) pensionarii de invaliditate gradul III, precum si copiii, pensionari de urmas, incadrati in gradul III de invaliditate; d) copiii, pensionari de urmas, prevazuti la art. 84 lit. a) si b).

Alte intrebari despre Legislatia muncii

Expertii nostri
Ioana Popa
George Andreescu Viviana Serni Radu Anton adriana iancu Marius Ion Gratiela Petrescu
TOP RASPUNSURI 2022
Buna ziua,Doresc sa stiu daca dupa terminarea celor cinci ani de munca pe perioada determinata (trei plus unu plus unu)...[citeste mai mult]
Publicat la data 11 Ian. 2022 1 raspuns
Buna ziuaAs dori sa-mi spuneti cate puncte de pensie primesc pentru- 9 luni armata intre 1 octombrie 1980- 30 iunie...[citeste mai mult]
Publicat la data 14 Ian. 2022 5 raspunsuri