ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

anulare concediu fara plata in Revisal


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua!
Am bagat in CFS un salariat pe perioada 25.12.2013-25.01.2014, suspendarea fiind incetata.
Acum salariatul a adus Concediu Medical pe perioada 01.01.2014-16.01.2014. In revisal nu mai pot nici sa corectez, nici sa anulez, am incercat toate variantele. Cum procedez?

Multumesc anticipat!

Adaugata in: Legislatia muncii
Sorina Caragiani
 User  Sorina Caragiani
a intrebat la 07 Feb. 2014
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

8 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Sorina Caragiani la 10 Feb. 2014
Il puteti refuza, daca l-ati primit dupa data de 5 a lunii februarie. Daca l-ati primit pana la acea data atunci incercati sa luati legatura cu ITM si sa va spuna cum sa procedati, ca sa nu aveti probleme ulterior.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [1]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns userului Ioana Popa la 10 Feb. 2014
Nu ma contrazic.In 24 de ore se anunta verbal angajatorul de faptul ca a intrat in concediu medical.Pentru plata ,in schimb concediul medical poate fi prezentat pana in data de 5 ale lunii urmatoare
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Sorina Caragiani la 10 Feb. 2014
Concediul medical nu se opereaza in Revisal niciodata. Aveati nevoie insa sa incetati CFP in revisal la data la care salariatul a intrat in medical. Conform legii CFP se suspenda odata cu aparitia celui medical.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Sorina Caragiani la 10 Feb. 2014

ART. 67 - Ordinul 60/32 din 2006
(1) Certificatul de concediu medical se prezintă plătitorului p?nă cel mai t?rziu la data de 5 a lunii următoare celei pentru care a fost acordat concediul. Persoanele prevăzute la art. 1 alin. (2), art. 23 alin. (2) şi la art. 32 alin. (1) şi (2) din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 158/2005, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 399/2006, cu modificările şi completările ulterioare, vor ataşa la certificatul de concediu medical Cererea-tip privind solicitarea indemnizaţiei de asigurări sociale de sănătate, al cărei model este prezentat ?n anexa nr. 9

Exista situatii speciale cand certificatul se prezinta pana la finalul lunii, nu este cazul aici.

Asupra suspendarii introduse deja in program oricum nu mai aveti cum sa interveniti, odata ce ati introdus data de iuncetare. De aceea v-am si sugerat sa luati legatura cu cei de la ITM.

Daca certificatul a fost prezentat la timp, trebuia luat in calcul, dar la fel, el trebuia comunicat inainte de incetarea operata.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului georgeta ganea la 10 Feb. 2014
Va contraziceti. Pe de o parte angajatul este obligat sa prezinte in 24 de ore certificatul, pe de alta sugerati corectuara in Revisal. Care oricum nu se poate face, cat timp incetarea a fost deja operata in program.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [1]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns userului Sorina Caragiani la 10 Feb. 2014
Incercati o corectie. Informatiile din REVISAL trebuie sa fie de acord cu pontajul salariatului
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [1]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 09 Feb. 2014
Angajatul avea obligatia sa anunte in termen de 24 de ore ca este in concediu medical chiar daca il prezinta pentru plata in termenul legal
ART. 81 din Ordinul 60 din 2006
(1) Asiguraţii au obligaţia de a ?nştiinţa plătitorii de indemnizaţii de asigurări sociale de sănătate privind apariţia stării de incapacitate temporară de muncă şi privind datele de identificare, respectiv numele medicului prescriptor şi unitatea ?n care funcţionează acesta, ?n termen de 24 ore de la data acordării concediului medical. ?n situaţia ?n care apariţia stării de incapacitate temporară de muncă a intervenit ?n zilele declarate nelucrătoare, asiguraţii au obligaţia de a ?nştiinţa plătitorii de indemnizaţii de asigurări sociale de sănătate ?n prima zi lucrătoare
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 08 Feb. 2014
Intr-adevar, nu aveti cum sa operati modificari asupra concediului fara plata odata operata incetarea lui.

Daca insa ati primit certificatul medical abia pe data de 7 februarie, sau chiar si pe data de 6, il puteti refuza pentru ca in mod normal salariatul trebuia sa vi-l prezinte pana pe data de 5 a lunii urmatoare celei in care a fost eliberat, deci pana pe 5 februarie cel tarziu. Depasierea acestei date reprezinta temei legal pentru neacceptarea certificatului medical.

Alte intrebari despre Legislatia muncii

Expertii nostri
violeta Georgescu
G Stancu alexei delimart Viviana Serni Gratiela Petrescu Radu Anton adriana iancu
TOP RASPUNSURI 2021
Buna seara,Va rog sa ma ajutati la urmatoarea speta:Salariatul solicita 15 zile libere platite pentru nasterea...[citeste mai mult]
Publicat la data 25 Feb. 2021 2 raspunsuri
Buna ziua,Sunt de aproape doi ani pensionar -limita de varsta cu reduce pentru conditii Grupa I (inainte de 2001!!);Am...[citeste mai mult]
Publicat la data 23 Feb. 2021 1 raspuns
Bun? ziua,Un profesor este ??n concediu medical, av??nd Covid (??i fiind ??ntr-o stare foarte proast?).Inspectoratul...[citeste mai mult]
Publicat la data 27 Feb. 2021 1 raspuns
Buna ziua,Un angajat a participat la un concurs pt ocuparea unui post pe perioada nedeterminata ??i la ??i ocupat. Dupa...[citeste mai mult]
Publicat la data 28 Feb. 2021 1 raspuns