ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Concediu medical


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua!
Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema:

Am un angajat care si-a facut cerere de demisie fara preaviz incepand cu data de 15.11.2012 si care i-a fost deja aprobata de conducere. Astazi 13.11.2012 imi aduce certificat medical. Ce pot face in acest caz? Pot desface cim-ul in data de 15.11.2012 avand in vedere ca el a luat la cunostinta de aprobarea demisiei, printr-o adresa scrisa ? Dar ce fac cu concediul medical, nu il mai primesc ?
Va multumesc pentru raspuns si pentru promptitudine.

Oprean Daniela
 User  Oprean Daniela
a intrebat la 13 Nov. 2012
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

3 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului georgeta ganea la 13 Nov. 2012
In cazul demisiei preavizul nu este un drept al angajatului, ci un avantaj al angajatorului. Acesta din urma poate oricand sa renunte la aceasta perioada. Pentru angajat este o obligatie. In cazul concedierii pentru motive neimputabile salariatulu putem vorbi de dreptul salaraitului la previz.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 13 Nov. 2012
Personal inteleg din ce spuneti dvs ca este vorba de o incetare prin acordul partilor, daca a intervenit si aprobarea angajatorului. Pentru demisie nu este necesar acordul angajatorului, indiferent de situatie.

Se suspenda termenul de incetare a contractului de munca, iar incetarea va avea loc dupa finalizarea concediului medical. Numai in cazul unei incetari de drept se poate inceta CIM pe perioada concediului medical, in alte cazuri se suspenda data incetarii.

Art. 49
(6) In cazul suspendarii contractului individual de munca se suspenda toate termenele care au legatura cu incheierea, modificarea, executarea sau incetarea contractului individual de munca, cu exceptia situatiilor in care contractul individual de munca inceteaza de drept.

Art. 50
Contractul individual de munca se suspenda de drept in urmatoarele situatii:
b) concediu pentru incapacitate temporara de munca;
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [1]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 13 Nov. 2012
Cererea de demisie fara preaviz se face numai pentru situatia de la art 81 alineatul 8 din codul muncii republicat
art 81 8) Salariatul poate demisiona fara preaviz daca angajatorul nu isi indeplineste obligatiile asumate prin contractul individual de munca. .
Cererea de preaviz nu se aproba, doar se emite decizie de incetare a CIM in baza ei cu respectarea art 81 alineatul 1 sau 7 din codul muncii.
Dreptul de preaviz este cel trecut in CIM si nu poate fi mai mare de 20 zile lucratoare pentru functii de executie.
In conditiile in care demisia nu a fost data pentru motivul de la art 81, al 8 , salariatul se afla in preaviz si concediul merdical suspenda perioada acestuia
art 81 (6) In situatia in care in perioada de preaviz contractul individual de munca este suspendat, termenul de preaviz va fi suspendat corespunzator.

Alte intrebari despre Legislatia muncii

TOP RASPUNSURI 2022
Buna ziuaAs dori sa-mi spuneti cate puncte de pensie primesc pentru- 9 luni armata intre 1 octombrie 1980- 30 iunie...[citeste mai mult]
Publicat la data 14 Ian. 2022 8 raspunsuri